Ürün Test 27 ARALIK 2015 / 12:44

Bilgisayarınızın hızını artırın

Her geçen daha da popülerleşen SSD’ler yavaş yavaş yüksek performans arayanların vazgeçilmezi haline geliyor. SSD’ler geleneksel sabit disklere göre özellikle gecikme ve hız açısından çok büyük avantaja sahip. Bu hafta misafir ettiğimiz Kingston HyperX Savage SSD, yüksek performans arayan kullanıcılar için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
Siyah kasa üzerine yerleştirilen kırmızı plaka ile oldukça şık bir görünüme sahip olan cihazı elinize aldığınızda sağlamlığını da hissediyorsunuz. Stres testi yapmadık ama açıkçası görünümünden sağlam olduğu belli oluyor.
Etiketindeki hızlara çok yakın
Sürücü, Sata 3 (6 Gbps) arabirimini kullanıyor. HyperX Savage 240 GB SSD’nin kutusundaki performans değerlerine baktığımızda 560 MB/s okuma ve 530 MB/s yazma hızlarıyla karşılaşıyoruz. Yaptığımız testlerin sonunda çıkan değerler de çok farklı değil. 556 MB/s okuma ve 505 MB/s yazma hızları, standart Sata 3 arabirimi kullanan bir SSD için gayet tatmin edici.
Kingston HyperX Savage SSD’lerin 120, 240, 480 ve 960 GB’lik modelleri bulunuyor. Elbette ki bu modeller arasında hız farklılıkları bulunuyor. Bize gelen 240 GB’lik modelin fiyatı Türkiye’de 360 – 370 TL seviyesinde. Hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayarlar için kullanılabilen bu ürünü, özellikle Windows 8 – 8.1 ve Windows 10 gibi işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlar için tavsiye ediyoruz.