Ürün Test 01 HAZİRAN 2015 / 09:09

Dizüstü bilgisayar ailesini genişletti

Lenovo’nın G5070 model uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarı ise test merkezimizin konuğu oldu.

Lenovo G5070, standart bir dizüstü bilgisayar için bir hayli ince bir kasaya sahip. Tabii bu inceliği Ultrabook’larla karıştırmamak gerekiyor. Bu ürün,  son derece basit bir şekilde tasarlanmış. Tasarıma göz attığımızda inceliği dışında göze çarpan bir özelliği bulunmuyor. Plastik kasasına fırçalanmış alüminyum görünümü kazandıran Lenovo, 15.6 inçlik LED aydınlatmalı bir ekran kullanıyor. Ekranın çerçevesi biraz geniş; aynı kasada biraz daha büyük bir ekran kullanılabilirmiş. Ayrıca çözünürlüğü de 1366 x 768 piksel. Tabii ürünün 1200 TL seviyesinde bir dizüstü bilgisayar olduğunu da unutmamak gerek.

Numpad’li klavye

Lenovo G5070’in klavye dizilimi oldukça rahat. Masaüstü bilgisayarda Logitech klavye kullanan biri olarak sağ taraftaki Shift tuşunun darlığı dışında hiçbir problem çekmediğimi belirtmeliyim. Sağ tarafında yer alan numpad tuşları ise sayılarla haşır neşir olan Excel kullanıcıları için büyük kolaylık sağlayacaktır.

G5070, sol tarafında VGA, HDMI, Ethernet, USB 2.0 ve USB 3.0 portlarını barındırıyor. Sağ tarafında ise muhtemelen nadiren kullanacağınız bir DVD yazıcı, USB 2.0 portu, kart okuyucu ve 3.5 mm kulaklık portları bulunuyor. Güç ve pil uyarı ışıkları ise touchpad’in altında, cihazın ön tarafında yer alıyor.

Intel i3 işlemcili

Gelelim G5070’in donanımına… Lenovo, bu bilgisayarında Intel’in 4. nesil Core i3 4010U işlemcisini kullanıyor. 1.7 GHz hızında çalışan bu işlemci, 2 çekirdeğe sahip. Intel’in Hyper Threading teknolojisinden faydalanan Core i3 4010U, bu sayede 4 çekirdekliymiş gibi çalışabiliyor.

Intel HD Graphics 4400 GPU’sunun yanı sıra AMD’nin Radeon M230 GPU’suna da yer veriyor. Böylece günlük kullanımda ve tarayıcılarda daha yüksek performans elde edilirken, 3D arayüzüne sahip programların da rahatlıkla kullanılabilmesi sağlanıyor.

G5070’in içerisinde 4 GB’lik DDR3 ram bulunuyor. Dilediğimiz takdirde bu RAM’i 16 GB’ye kadar yükseltmeniz mümkün.  Cihaz depolama birimi olarak 1 TB’lik 5400 rpm bir hard disk kullanıyor. SSD depolama birimi ise mevcut değil.

Son söz

Lenovo, bu ürünüyle giriş seviyesine hitap ediyor. Bu bilgisayarla Word – Excel gibi programlar üzerinde çalışabilir, sorunsuz bir şekilde internette sörf yapabilir, televizyonunuza bağlayıp yüksek çözünürlüklü ve kaliteli filmler izleyebilir, hatta -düşük ayarlarda da olsa- oyun bile oynayabilirsiniz. G5070’in ön plana çıktığı nokta ise klavyesi. Hem son derece ergonomik, hem de numpad tuşları bulunuyor. Eğer uygun fiyatlı, genel amaçlı bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız Lenovo G5070’i seçenekleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

 
ETİKETLER : 1024
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN