Ürün Test 24 AĞUSTOS 2015 / 06:00

Huawei’den orta seviyeye şık telefon

Ünlü Çinli akıllı telefon ve ağ ürünleri üreticisi Huawei, P8 ürünüyle ilgimizi çekmeyi başarmıştı. Firma, pek çok akıllı telefon üreticisinin yaptığı gibi amiral gemisi modelinin biraz daha uygun fiyatlı sürümüyle karşımıza çıkıyor: P8lite.

Tip olarak P8’e oldukça benzeyen P8lite, 5 inçlik bir ekrana sahip. Düz yapıdaki kasası, büyüklüğünün ideal seviyede olması sebebiyle tek elde tutarken sorun yaşatmıyor. Kasasının yapımında büyük oranda plastik malzemeden faydalanılmış. Kesinlikle “kalitesiz” hissiyatı vermiyor. Ürünün kalınlığı 7.7 milimetre.

İdeal bir IPS ekran

Ürünün 5 inçlik ekranı, 1280 x 720 piksel çözünürlük sunuyor. Açıkçası bu çözünürlüğün, bu boyuttaki bir ekranda gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Ekran, benim için en ufak bir rahatsızlık yaratmadı.

Ürünün içerisinde 8 çekirdekli, 1.2 GHz hızında çalışan bir işlemciye sahip çipset yer alıyor. 2 GB RAM ile desteklenen donanımı, standart uygulamalarda ve arayüzde oldukça yüksek performans sağlamasına mümkün kılıyor. Oyun performansı ise ortalama seviyede. Huawei P8lite, içerisinde 16 GB depolama alanı bulunduruyorken microSD kart yuvasıyla 128 GB hafızaya daha sahip olabiliyor.

P8lite’ın arka tarafında 13, ön tarafında 5 megapiksellik birer kamera yer alıyor. Arka kameranın da ön kameranın da performanslarını “ortalama” olarak değerlendirebiliriz.

Özelleştirilmiş bir Android deneyimi

Huawei P8lite’ın içerisinde bir hayli modifiye edilmiş bir Android 5.0 işletim sistemi bulunuyor. EMUI adındaki Huawei arayüzünü kullanan bu ürün, iPhone benzeri bir sadeliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Son derece şık görünen bu arayüz, kullanıcıya keyif veriyor.

Cihazın içerisinde 2200 mAh’lik bir batarya yer alıyor. Bu batarya ile P8lite’ı gün boyunca kullanmamız mümkün. Fakat 2. günü çıkarmamız pek de mümkün görünmüyor.

 
ETİKETLER : 1035