Ürün Test 17 NİSAN 2016 / 11:12

İlk Pascal GPU’su ürünleri ortaya çıktı

Ekran kartı üreticileri, uzunca bir süredir 28 nanometre teknolojisiyle üretilmiş GPU’lar kullanmasının ardından nihayet 14 / 16 nanometre FinFET teknolojisine geçiş yapılıyor. Hem Nvidia, hem de AMD’nin geçiş yapacağı yeni üretim teknolojisiyle beraber ciddi performans artışı da kapıda. VR gözlüklerin ve yüksek çözünürlüklü monitörlerin ön plana çıkmaya başladığı 2016’da bir performans sıçraması artık ihtiyaçtı ve görünen o ki yeni GPU’larla beraber bu performans ihtiyacı karşılanabilecek. Nvidia’nın düşük nanometre teknolojisiyle üretilecek olan yeni nesil GPU’larının kod adının Pascal olacağı bir süredir biliniyordu. Şirket, gerçekleştirdiği etkinlikle bu GPU’nun kullanıldığı, veri merkezlerini hedefleyen Tesla P100 HPC biriminin tanıtımını yaptı. Tanıtımla beraber Pascal GPU’sunun özellikleri de ortaya çıkmış oldu.
16 nanometre teknolojisiyle üretilen Pascal GP100 GPU’su, küçülen yapısıyla beraber Boost modunda 1480 MHz hızında çalışabilecek. 4096 bit bellek arabirimi üzerinde HBM2 RAM’leri çalışacak. Tesla P100’ün üzerinde 16 GB RAM bulunacağı belirtiliyor. Bellek bant genişliğinin ise 720 GB/s olacağı belirtiliyor ki bu miktar, en son Titan X ekran kartının 2 katından fazla. 15.3 milyar transistörden oluşan GP100 GPU’suyla beraber bu birimin 300 watt güç tüketeceği söyleniyor. Güç tüketimi biraz yüksek fakat watt başına elde edilen performans açısından ciddi bir artış olacağı kesin. Tesla K40 1680, Tesla M40 213 GFLOP FP64 performansı gösterirken Pascal ile beraber 5304 GFLOP performansı elde edilebiliyor.
Veri merkezlerini hedefleyen Tesla P100 HPC biriminin ardından yakın bir tarihte, son kullanıcıyı hedefleyen oyun ve profesyonel amaçlı modellerin duyurulması bekleniyor. Özellikle oyun amaçlı modellere üretici şirketlerin de overclock yapacağını düşünürsek çok ciddi bir performans sıçramasıyla karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Üst seviye ekran kartı almayı planlayan oyunculara şimdilik beklemelerini tavsiye ediyoruz.
ETİKETLER : 1068 Pascal GPU’su Nvidia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN