Ürün Test 14 ŞUBAT 2016 / 14:58

İşlemcinize sıvı ferahlığı

Masaüstü bilgisayarlarda işlemcinin iyi soğutulması büyük önem taşıyor. Yeterince ferah çalışabilen bir işlemcinin fiziksel anlamda ömrü uzarken, aynı zamanda daha yüksek performans edilmesi için “overclock” yapılabilmesinin de önünü açıyor. Overclock, 3 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 3 GHz’ın üstünde bir hızda çalıştırmak anlamına geliyor. 3.5 GHz’de çalıştırmak da overclock yapmak anlamına geliyor, 5 GHz’de de çalıştırmak da. Saat hızı arttıkça işlemcinin sağladığı performans artıyor, ihtiyaç duyduğu voltaj artıyor. Daha yüksek voltaj değeri, tahmin edeceğiniz üzere ısıyı da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla overclock yapacak kullanıcılar için soğutma büyük önem taşıyor. Dark AquaForce W120, “overclock” yapmayı düşünen kullanıcılar için uygun fiyatlı bir sıvı soğutma çözümü.

Dark AquaForce W120, sıvı soğutma bloğu ve radyatörden oluşan bir hazır işlemci soğutucusu. İri bir soğutma bloğuna sahip olan AquaForce W120, bu blok içerisinde pompasını da barındırıyor. İki hortum aracılığıyla radyatöre bağlanan AquaForce W120, kendi içerisinde modüler değil, hazır bir yapıda satılıyor. Yani blok ile radyatör, aralarındaki hortumlar aracılığıyla birbirine sürekli bağlı bir biçimde geliyor.

Kasanın arka tarafındaki fanı sökerek yerine monte edebileceğiniz radyatörün hem önüne hem de arkasına fan takmanız mümkün. Kutusundan iki fan çıkan Dark AquaForce W120, bu şekilde kullanılabiliyor.

İşlemci uyumluluğu bir hayli geniş olan ürün, hemen hemen tüm işlemcilerle kullanılabiliyor. 775, 1150, 1151, 1155, 1366 ve 2011 pinli Intel işlemcilere uyumlu olan ürün, AMD tarafında ise AM3, AM3+, AM2, AM2+, FM1, FM2 ve FM2+ soketlerine takılabiliyor. İlk kurulumu biraz uğraştıran ürünü takabilmek için, anakartın arka tarafındaki bükülme engelleyici metali çıkarmamız gerekiyor.
Peki, bu soğutucu bize nasıl bir avantaj sağlıyor? Soğutma konusunda bir hayli başarılı olan Dark AquaForce W120’yi piyasadaki en zorlu işlemcilerden biri olan (hatta belki de en zorlusu) AMD FX-9590 ile denedik. 4.7 GHz hızında çalışan bu işlemci, en zor soğutulan işlemcilerden biri olmasıyla ünlü. Herhangi bir stok soğutucusu bulunmayan ürünü Cooler Master’ın giriş – orta seviye soğutucularıyla stabil hale getirmeyi başaramadık. 85 dereceye kadar ısınan işlemci, hemen ardından bilgisayarın kapanmasına sebep oluyordu. Kendini kapatmasa sıcaklığın daha da yükseleceği aşikar. AquaForce W120 ile kullandığımızda ise sıcaklığın yaklaşık 75 derecede sabitlendiğini gördük.
“Sıvı soğutma için 75 derece olur mu?” diyebilirsiniz ama kullanılan işlemciyi göz önünde bulundurmak gerek. Intel’in 6. nesil Core işlemcilerinden 6600K’yı standart hızında ve voltajda çalıştırdığımızda bu soğutucuyla yük altında yaklaşık olarak 38 derece sıcaklığa ulaşılıyor. Boştayken ise neredeyse oda sıcaklığı…
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN