Ürün Test 31 AĞUSTOS 2015 / 00:39

Kağıt gibi dizüstü bilgisayar arayanlara

Her ne kadar fiyatları normal dizüstü bilgisayar fiyatlarına inmemiş olmasa da Intel’in teknoloji meraklılarına sunmuş olduğu Ultrabook konsepti, birbirinden çekici ürünlerle aklımızı almaya devam ediyor. Ofise geldiğinde aklımı alan bir Ultrabook da Asus’un ZenBook UX305F model ürünü. Çok ince, çok zarif. Şimdi bu ürünü biraz daha yakından tanıyalım.

İnce ve sağlam

Asus UX305F, kutusundan çıktığı ilk anda sahibini büyülemeyi başaracak bir zariflikte. 13 inç boyutundaki ekranın yer aldığı 1,2 cm kalınlığındaki kasa, defter gibi kolun altına sıkıştırıp taşınmasına olanak sağlıyor. Malzeme kalitesi oldukça yüksek seviyede olan UX305F, tasarımının güzelliğiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ürünün sol tarafında 2, sağ tarafında 1 tane USB 3.0 bağlantı noktası bulunuyor.

Ürünün kendisi ince olduğu için elbette ki klavye tuşları da ince olmak durumunda. Tuşların alçak olmasına rağmen kullanımının bir hayli kolay olduğunu söyleyebilirim. Aydınlatması bulunmayan klavyenin hemen altında irice bir touchpad yer alıyor.

ZenBook UX305F’in en dikkat çekici noktası ise ekranı. 13 inçlik ekran, 3200 x 1800 pikselden oluşuyor. Bu büyüklükteki bir ekranda bu kadar yüksek çözünürlüklü ekran kullanılmış olması, cam gibi görüntü elde edilmesini sağlıyor.

İnce ama oyun oynanabiliyor

Asus Ultrabook’un içerisinde Intel’in Core M-5Y10 işlemcisi yer alıyor. Çift çekirdekli bu işlemci, 2 GHz hızında çalışabiliyor. İşlemcinin içerisinde Intel’in HD Graphics 5300 IGP’si (entegre GPU) bulunuyor. Hearthstone, hatta Heroes of the Storm bile oynanmasına imkan sağlayan bu ikiliye 256 GB’lik bir SSD eşlik ediyor. Üründe kullanılan RAM miktarı ise 4 GB. 8 GB olsaydı tadından yenmezdi.

Ürün, içerisinde Windows 8.1 kurulu olarak geliyor. UX305F elime ulaşır ulaşmaz Windows 10’a güncelleyip kullanmaya başladım. Gayet güzel bir şekilde, yüksek bir performansla çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim.
ETİKETLER : 1036
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN