Ürün Test 13 KASIM 2011 / 16:09

Kartal gözünü açtı

Sony DSC-HX100V, profesyonel fotoğraf makinelerini andıran kaslı görüntüsünün altında 30 kez yakınlaştırmalı geniş açı objektiften 3 boyutlu fotoğraf çekimine kadar bir dizi sürpriz özellik barındırıyor.

İnterpromedya test merkezinin geçtiğimiz günlerdeki konuklarından biri, Sony’nin 2011 yılında piyasaya sürdüğü ürünlerden biri olan DSC-HX100V fotoğraf makinesi oldu. Gazeteci olarak işimizin önemli bir bölümünü fotoğraf çekmek oluşturduğundan cihaz bizde kaldığı süre içinde uzun uzun deneme fırsatı da yakaladık.
Öncelikle kullandığımız süre boyunca cihazın kendi sınıfındaki bir makine için fonksiyon seti ve görüntü kalitesi olarak bizi oldukça tatmin ettiğini söyleyerek başlayalım. 16,2 megapiksel çözünürlüğünde arkadan aydınlatmalı bir CMOS görüntü algılayıcısına sahip olan makine, Sony’nin ilk kez bu makinede kullandığı 27 milimetrelik geniş açı Carl Zeiss Vario-Sonar T lens eşliğinde 30 kez yakınlaştırma, panoramik görüntü yakalama, 3 boyutlu fotoğraf çekimi ve 1080p video çekim olanağı sunuyor. Bunun yanında pozlama ve çekim sürelerinin de dikkate değer ölçüde kısa olduğunu önemli bir detay olarak belirtmekte fayda var. Bu hız, 16,2 megapiksel fotoğraf boyutu için saniyede 10 kareye kadar çıkabiliyor.

Sağlam kafa, sağlam vücutta
Fotoğraf makinesinin üzerinde fotoğraf çekimi ve kamera kaydı butonlarının ayrıca yerleştirilmiş olması güzel düşünülmüş bir özellik. Görüntüleme ekranı son derece kaliteli olmanın yanında, yerinden ayrılarak fotoğraf çekenin daha geniş açılardan çekeceği kareyi görüntülemesine olanak sağlıyor.
Böylece makineyi yukarı veya aşağı kaldırdığınızda bile çekeceğiniz kareyi kolayca planlayabiliyorsunuz. Makine üzerindeki dahili GPS algılayıcısı, açık havada olduğunuz sürece dilerseniz fotoğraflarınıza konum bilgisi de eklemenize olanak sağlıyor. Özel çekim modları arasında ekstra titreşim önleme ayarına da sakip olan aygıt yüksek yakınlaştırma oranlarında bile titremeyi aza indirme konusunda bir hayli becerikli.
Özetle görüntü kalitesine ve fonksiyon setine güvenebileceğiniz, malzemesi ve ağırlığıyla ele dengeli bir şekilde oturan, yüksek yakınlaştırmalı objektife sahip ve video kaydı için de kullanabileceğiniz bir makine arayışındaysanız, Sony DSC-HX100V’yi alternatiflerinizin arasında tutmanızı öneriyoruz.
ETİKETLER : Sayı:845
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN