Ürün Test 17 AĞUSTOS 2015 / 01:14

Kingston SSDNow ile bilgisayarınızı uçurun

Bilgisayarlarda yıllardır kullanılan hard disk teknolojisi, gün geçtikçe gelişiyor. Diskler küçülüyor, kapasite artıyor, okuma / yazma kafası daha hızlı hareket ediyor. Hard disklerin performanslarını artıran gelişmeler yaşanmasına yaşanıyor fakat yapısı mekanik / manyetik olduğu için elbette ki belirli bir gecikme süresi yaşanıyor. Özellikle parçalanmış büyük dosyalarda gecikme süreleri, ciddi anlamda rahatsız edici seviyeye gelebiliyor. Bu tip durumlardan uzak durmak için masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda SSD sürücüleri tavsiye ediyorum. Kingston SSDNow E50 de piyasadaki SSD’lerden biri; test merkezimizde ağırlıyoruz.

Dizüstü bilgisayarlar için ideal

Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 2.5 inçlik hard disklerle aynı boyutlarda olan Kingston SSDNow E50, elbette ki masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. İçerisinde herhangi bir mekanik veya magnetik öğe bulundurmayan, tamamen elektronik yapıda olan SSD’ler, özellikle düşme ihtimali bulunan dizüstü bilgisayarlar için “gerekli” diyebiliriz. Tabii sürekli olarak dakikada 5000 küsür tur atan diskler olmadığı için aynı zamanda güç tasarrufu da sağlıyor.

SATA 3 desteği bulunan SSDNow E50, saniyede 550 MB okuma ve 530 MB yazma hızlarına ulaşabiliyor. Bize gelen ürün E50 serisinin 100 GB’lik sürümüydü. Aynı zamanda 240 ve 480 GB’lik modelleri de piyasada bulunabiliyor.

Peki SSD’ye geçersem bilgisayarımda ne gibi değişikliklerle karşılaşırım? Açıkçası bir donanım editörü olarak SSD’siz bilgisayara bilgisayar demeyeceğimi belirtmeliyim. Bilgisayarın donanımı ne kadar güçlü olursa olsun, hafızada ciddi bir gecikme olduğu takdirde oyunların, internet tarayıcıların, hatta Windows’un kendisinin bile açılması uzun sürüyor. SSD, gecikme sürelerini sıfıra indirerek çoğu yazılımın anında açılmasını sağlarken oyunların da yükleme süresini kısaltıyor.

Ayrıca SSD’nin bir “bağımlılık” olduğunu söylemiş miydim?
ETİKETLER : 1034
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN