Ürün Test 17 MART 2014 / 08:27

Kişisel bulut ağlara takılıyor

Üzerine dört ayrı depolama diski yerleştirilebilen Western Digital’ın My Cloud EX4 ürünü, bireylerin kişisel bulut kurması için kusursuz bir cihaz. Ancak -5 kişiye kadar olanlar hariç- KOBİ ölçeğindeki şirketler için yeterli olduğu söylenemez. Üzerinde sürekli bir veritabanı barındırarak yüksek performans beklemek hayalcilik olur.
Ürünün Türkiye fiyatlarına bakıldığında üzerinde sabit disk bulunmayan haliyle yaklaşık bin 300 liradan alıcı bulduğu görülüyor. Bununla birlikte 4 bölümü de 2 TB’lik diskle dolu, toplamda 8 TB’lik haliyse yaklaşık 3 bin liradan kullanıcılarla buluşuyor. Bu rakamlar piyasadaki rakiplerine göre oldukça avantajlı.

Kullanıcı dostu arayüz
Cihazın genişletilebilir depolama fırsatı sunmasının yanı sıra kurulum ve yönetim kolaylığı da dikkat çekiyor. İlk kurulumda RAID 0,1, 5, 10 ya da dağıtım ve JBOD modları arasında seçim yapılabiliyor. Türkçe arayüzüyle ülkemizdeki kullanıcıların da rahatlıkla kurabileceği NAS’ın yönetim panelinde, bulut erişimi de dahil olmak üzere birçok araç bulunuyor. NAS’taki sorunların hemen ortaya çıkarılmasını sağlayan arayüz, My Cloud uygulamasıyla mobil cihazlarda da benzer bir deneyimi sunuyor.
Testlerimizde bizi en fazla memnun eden bölümlerden biri de cihazın arkasındaki yuvaların ikişer adet olması. Çift ethernet yuvası ile herhangi bir kesinti karşında önlem alınabiliyor. Bununla birlikte iki adet USB 3.0 yuvasıyla da farklı depolama araçlarıyla iletişim kurarak genişleyebiliyor. Burada eSATA olmaması olumsuz bir unsur olarak dikkatimizi çekiyor.
Üzerindeki küçük LCD ekranda beklenenin üzerinde bilgi verilmesi de oldukça iyi bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu ekranda cihazın adı, IP adresi ve sistemin durumu açıkça görülüyor. Bu ürün için fiyat/ performans açısından oldukça tatmin edici demek mümkün. Son söz olarak, WD My Cloud EX4 işletmeler için zayıf, bireyler içinse harika bir kişisel bulut sistemi.

Bir bakışta My Cloud EX4

Nedir: Bireysel bulut depolama cihazı.
Artıları: Buluta kolay erişim, çift ethernet yuvası, çift enerji yuvası, sistem bilgisi veren LCD ekran.
Eksileri: Gelişmiş işletmeler için düşük performans.
Fiyatı: Boş haliyle yaklaşık 1.300 lira
ETİKETLER : Sayı:963
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN