Ürün Test 14 ŞUBAT 2016 / 14:58

Küçük ama güçlü telefon arayanlara

Akıllı telefonun büyük ekranlısının makul görüldüğü şu dönemde küçük olmasına rağmen yüksek performans sergileyen akıllı telefon arayanlar, uzunca bir süre iPhone’dan başka telefon bulamadılar. Sonrasında Sony bir atılım yaparak Xperia Z1 Compact’i piyasaya çıkardı. Bu model çok fazla tutmamış olsa da sonrasında çıkan Z3 Compact modeli, en iyi Android akıllı telefonlardan biri olmayı başarmıştı. Şimdi ise firma, Compact serisine en yeni üyeyi, Z5 Compact’i ekliyor.

Başarılı tasarım

Sony Xperia Z5 Compact, oldukça şık bir tasarıma sahip. Ürünün ön kısmı sadece ekran, bir çift hoparlör (evet stereo), kamera ve LED aydınlatmadan oluşuyor. Arka tarafına baktığımızda ise Z3 Compact’te kullanılan parlak cam yerine buzlu cam kullanılmış. Z3 Compact’in kenarlarını kaplayan saydam plastikten ise vazgeçilerek bu kısmında boyalı bir metal kullanılmış. Evet, metal daha güzel görünüyor fakat Z3’teki saydam plastiğin eğimi, telefonun elde daha da kolay tutulmasını sağlıyordu.
Ürünün ekranı 4.6 inç. Çerçeve kısmı bir hayli dar olan Z5 Compact, bu sayede ciddi anlamda küçük bir telefon. Tek el ile çok kolay bir şekilde tutulabiliyorken, ekranın tamamına hâkim olmak için tek elinizin sadece başparmağı yeterli olabiliyor.

Z5 Compact, içerisinde Snapdragon 810 çipsetini bulunduruyor. 2 GB RAM ile desteklenen donanıma, 32 GB hafıza eşlik ediyor. Ürünün 4.6 inçlik ekranında Triluminos IPS ekran bulunuyor. Bu ekranın çözünürlüğü 1280 x 720 piksel olarak belirlenmiş. Bu da 323 ppi gibi uygun bir piksel sıklığı değerine denk geliyor.

Sony’nin kendi Android arayüzünü kullanan cihazda Android 5.1 işletim sistemi kurulu olarak geliyor. Bir süre sonra Android 6.0’a geçişi yapılacaktır. Arayüzde son derece hızlı çalışan Z5 Compact’in bu donanımla oyun performansı da bir hayli yüksek. Ekran çözünürlüğünün düşük, çipsetinin hızlı olması sebebiyle Z5 Compact, 3D oyunlarda harika bir performans sergiliyor.

Başarılı kamera

Z5 Compact ile beraber uzun süredir 20 megapiksel olan Sony akıllı telefon kameraları da 23 megapiksele taşındı. Kameranın başarılı olduğunu söylemek mümkün. Oldukça kaliteli çekimler yapabiliyor. Ne var ki Sony’nin düşük ışık çekimleri hala Samsung’un Galaxy S6’daki performansını yakalayamıyor. Fakat gündüz çekimlerinde, yüksek ışıkta ve orta seviyede ışıkta gerçekten iyi iş çıkarıyor. Z5 Compact, aynı zamanda 4K – 30 fps veya Full HD – 60 fps video kaydı da alabiliyor.
Z5 Compact’in içerisinde 2700 mAh’lik bir batarya var. Bu batarya ile telefon standart bir kullanımda 1,5 gün kadar kullanılabiliyor. Daha az kullanım ve tasarruf modu kullanılarak bu süre daha da uzatılabilir. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN