Ürün Test 19 AĞUSTOS 2013 / 08:19

Kullanıcısı olmayınca kapanan çevreci ekran

Elimize geçen hemen her üründe bir öncekine göre daha az enerji harcamasını, performansını artırmasını bekliyoruz. Bu durum duyarlı bireyler ve kurumlar için hem mali bir tasarruf hem de doğaya daha az zarar vermenin mutluluğunu yaratıyor. Philips’in 23 inçlik IPS LCD ekranı bu konuda oldukça yüksek vaatlerle kullanıcılarla buluşuyor.
Kısa süre öncesinde klasik ampül üretiminden tamamen LED ampüllere geçeceklerini duyuran Philips, bu çevreci ekranın da LED teknolojisini kullanıyor. Philips’in verdiği rakamlara göre ekran, PowerSensor ile yüzde 80’e varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. PowerSensor, kullanıcının ekran başında olup olmadığına bakan bir algılayıcının ekranın otomatik olarak kapanmasını sağlayan bir özellik. Eğer algılayıcı kullanıcıyı algılamazsa ekran kapanıyor ve bu sayede önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor.

Masa başında dik oturmalı
Bu özelliğin kötü yanları da bulunuyor. Eğer ekranın karşısında normalde olduğundan farklı bir pozisyonda oturuyorsanız, ekran sizin başından kalktığınızı düşünerek kendini kapatıyor. Ayrıca kablosuz klavye ve fare kullananların ekrandan uzakta çalışmasına da pek olanak tanınmıyor. Elbette özelliği kapatmak mümkün ama ekranın eksi hanesine bu durum yazılabilir. Tabii bazıları -özellikle işletmeler- kullanıcıların ekranın başından ayrılmasını istemezse, bu özellik bir avantaj olarak da düşünülebilir. Ekran kapatıldığında 0 watt harcayarak hiç enerji harcamıyor. Cihazın yüzde 65’i geri dönüşümden elde edilerek üretilmiş. Ayrıca ürünün paketi de yüzde 100 oranında geri dönüşümde değerlendirilebiliyor. Bu özellikler ekranın çevreci yönünü perçinliyor.
Cihazda dahili olarak webcam ile bütünleşik mikrofon ve hoparlör gelmesi de masaüstü bilgisayarlarda “yeniden ürün alınması gerekliliğini” ortadan kaldırıyor. Böylece ekranı bilgisayarınıza bağladığınızda doğrudan konferans görüşmeleri yapılabiliyor. Ekranın üzerinde bulunan 3 adet USB yuvası masaüstü bilgisayarların kaderindeki bağlantı zorluluğunun önüne geçiyor.
SmartErgo Base ismi verilen bölüm, ekranın kullanıcının bakış açısına göre ayarlanmasını sağlıyor. Cihaz neredeyse masa seviyesine kadar alçalabiliyor. Bu arada IPS LED özelliği 178 dereclik bir bakış açısından görüntü fırsatı sunuyor. Standart TN panellerin ötesinde IPS ekranlar daha keskin renkler sunuyor.
Kurumların enerji tasarrufu için kullanmayı tercih edebileceği bir ürün.

Bir bakışta Philips IPS LCD ekranı

Artılar
• Çevreci yaklaşım
• PowerSensor özelliği
• Ayarlanabilir masa ayağı
Eksiler
• Karşısında sürekli dik oturma zorunluluğu
ETİKETLER : Sayı:934
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN