Ürün Test 27 ŞUBAT 2016 / 14:39

Monitörde 60 Hz’i aşın

CRT monitörlerin son dönemlerinde, LCD’ler piyasaya çıkmadan önce 60 Hz görüntü veren modellerin gözleri çok ciddi oranda rahatsız ettiğini görürdük. Saniyede 60 kere komple açılıp kapanan bir yapıda çalıştığı için bu monitörlerde daha düşük çözünürlükle, 75 Hz hızında çalıştırarak ekranın gözü yormasını azaltabiliyorduk. Ne var ki LCD monitörlere geçişimizle beraber monitörlerin tazeleme değeri 60 Hz’e kilitlendi, kaldı. Evet, LCD monitörlerde tazeleme oranı 60 Hz olsa bile gözü rahatsız etmiyor fakat yine de neden 60 Hz? Son dönemlerde ortaya çıkan bazı monitör modelleri 100, 120 ve 144 Hz gibi oldukça yüksek tazeleme hızları sunabiliyorlar. BenQ’nun XL2420G modeli de bunlardan biri.

Her haliyle oyuncu monitörü
BenQ, XL serisini oyuncu modelleri olarak konumlandırıyor. İncelemeye gelen ürün de bu seriye dahil. Tasarımına bakıldığında oyuncular için hazırlandığı her haliyle belli oluyor. Siyahın ağırlıkta olduğu tasarımının kırmızılarla süslendiğini görüyoruz. Alt kısmında düz bir ayak bulunuyor. Bu ayağın yan tarafına yerleştirilebilen veya tamamen serbestçe masaya yerleştirebileceğimiz fare benzeri bir kontrol aparatı bulunuyor. Bu aparat sayesinde önceden belirlediğimiz modlar arasında hızlı bir geçiş yapmamız mümkün. Sık sık “Yazı”, “Film” ve “Oyun” gibi renk ve aydınlatma modları arasında geçiş yapan biriyseniz bu aparatı çok seveceğinizden eminiz.
Monitörün ayağı, monitörü istediğimiz şekilde konumlandırmamızı mümkün kılıyor. Oldukça geniş bir hareket yelpazesi sunan bu ayak, monitörü en ergonomik şekilde ayarlamamıza imkan sağlıyor.

144 Hz tazeleme
24 inç boyutundaki XL2420G, 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. 1 ms tepki süresi bulunan üründe Nvidia G-Sync desteği bulunuyor. 144 Hz desteği bulunan monitör, 170 derece yatay ve 160 derece dikey görüş açısı sağlıyor. Görüş açısının biraz düşük olmasının sebebi ise TN panel kullanılıyor olması. 60 Hz’in üzerindeki monitörlerin pek çoğunda kullanılan TN panel, bir IPS görüntü kalitesi vermiyor olsa da klasik LCD’lerden çok daha yüksek renk doğruluğuna sahipler.
BenQ monitörün arka tarafında 2 tane HDMI, 1 tane DVI ve 1 tane DisplayPort yer alıyor. Ürünün yan tarafında 2 tane USB 2.0 portuna yer verilirken kulaklık çıkışı da es geçilmemiş.
XL2420G, gerek görüntü kalitesiyle, gerek akıcılığıyla, gerekse tasarımıyla gayet cezbedici bir monitör. G-Sync’in ve 144 Hz’in sağladığı avantajları direkt olarak kendiniz tecrübe etmelisiniz; anlatılması pek de kolay değil. Ürünün tek dezavantajının artık yavaş yavaş geride kalmaya başlayan 1080p çözünürlüğü kullanıyor olması. 2560 x 1440 piksel olsaydı tadından yenmezdi.

G-Sync nedir?
Nvidia’nın monitörlere getirdiği G-Sync modülü sayesinde ekran kartından çıkan görüntü sayısıyla monitörün tazeleme oranı eşitleniyor. Vertical Sync, monitörün Hz değeri 60 iken ekran kartının da 60 fps görüntü vermesini sağlamaya çalışan bir teknoloji. G-Sync ise monitörün Hz değerini, ekran kartının sağladığı fps miktarıyla eşitlemeyi amaçlıyor. Böylece akıcılık bozulmadan, ekranda yırtılma olmaması sağlanabiliyor. Her iki teknolojiyi kapattığımızda ise ekranda çeşitli kırılmalar meydana geliyor.
ETİKETLER : 1061 BenQ XL2420G
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN