Ürün Test 22 HAZİRAN 2015 / 07:12

Müzik kalitesi denince akla…

Akıllı telefon piyasasının en yüksek müzik performansı sağlayan markası HTC’nin en yeni amiral gemisi One M9’u inceliyoruz.

Günümüzde MP3 oynatıcı ve Walkman gibi terimler ortadan kalktı. Mobil müzik denince akla artık akıllı telefonlar geliyor. Fakat ilginç bir şekilde hemen hemen hiç kimse akıllı telefonlarındaki müziğin kalitesini sorgulamıyor. HTC ise bu konuda diğer markalara göre ekstra bir başarı göstererek müziğe önem veren kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ama önce diğer yeteneklerinden bahsedelim.

“Mükemmel tasarım” bir adım geri gitmiş

Bundan önce yaptığım incelemelerde de vurgulamıştım: HTC One M8, tasarım olarak gelmiş geçmiş en iyi akıllı telefon olabilir. Büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen son derece rahat bir şekilde tutulabiliyor olması bir yana, göze hoş gelen tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. HTC, maalesef tasarım konusunda bir adım geriye giderek elindeki mükemmel tasarımı biraz bozmuş. Telefon, sanki metal bir kılıfın içerisindeymiş gibi görünüyor. Ayrıca yan taraflarındaki yumuşaklık, yerini sivriliğe bırakmış. Ses tuşlarının hemen altına yerleştirilen güç tuşu da sık sık karıştırılabiliyor. Neyse ki malzeme kalitesi konusundaki başarısını korumayı başarmış. Ürün 157 gram.

Güçlü donanım, yepyeni kamera

HTC One M9’un içerisinde Snapdragon 810 çipseti yer alıyor. 3 GB RAM ile desteklenen donanıma 32 GB dahili hafıza ve microSD kart yuvası destek oluyor. Diğer markalar gibi henüz gereksiz olan 1440p ekranlara geçiş yapmayan HTC, bu sayede daha yüksek performans elde etmeyi başarmış. Oyunlarda da arayüzde de performans en üst seviyede.

HTC’nin One M8’de kullandığı (ve satışlarına balta vuran) 4 megapiksellik Ultrapixel kameradan vazgeçilip, 20 megapiksellik kamera yerleştirilmiş. Son gelen güncellemeyle beraber kamera performansı gayet başarılı bir hale gelen M9, aynı zamanda 4K video kaydı da alabiliyor.

Batarya performansı vasat

Tıpkı diğer amiral gemisi modelleri gibi HTC One M9 da iyi bir batarya performansı sunamıyor. 2840 mAh’lik bataryası bir günlük kullanımdan pek de fazlasını sunamıyor. Umuyoruz yeni güncellemelerle beraber tüm markalardaki batarya problemlerinin üstesinden gelinir.

Gelelim müzik ziyafetine…

HTC, Beats Audio ile işbirliği döneminden bu yana akıllı telefonlarında diğer markalarına oranla daha güçlü bir ses çipi kullanıyor. Her ne kadar standart müzik yazılımıyla dinlediğimizde bu fark ses yüksekliği haricinde pek de fark edilir olmasa da PowerAmp uygulamasıyla beraber asıl gücü ortaya çıkarabiliyoruz. Eğer düzgün bir kulaklığınız varsa PowerAmp + HTC One M9 kombosuyla elde edeceğiniz müzik kalitesini diğer akıllı telefonlarla elde edemeyeceğinizi belirteyim.

Ürünün ön tarafında yer alan stereo hoparlörler ise beklenenin üzerinde performans sağlıyor. Hafif çaplı bas ses bile verebilen bu hoparlörler, özellikle telefonda film izleyenler ve oyun oynayanlar için ciddi avantaj sağlıyor.
ETİKETLER : 1027
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN