Ürün Test 27 MART 2016 / 10:21

Ofisinizin depolama ihtiyacını karşılayın

Veri depolama günümüzde herkesin ihtiyacı. Kişisel olarak filmler, müzikler ve fotoğrafların depolanmasına ihtiyaç duyuluyorken, kurumsal tarafta çok daha çeşitli verilerin kaydedilmesine ve sonradan erişilmesine ihtiyaç duyulabiliyor. Özellikle çok kişinin erişmesinin gerektiği durumlarda NAS cihazları öne çıkıyor. Ağ üzerine bağlı olarak veri depolaması gerçekleştiren NAS cihazları, esnek kullanım biçimleriyle pek çok alanda kendine yer bulabiliyor. İnceleme merkezimin bu haftaki konuklarından biri de WD My Cloud EX4100 model NAS cihazı.

Küçük bir kutu

WD My Cloud EX4100, bir hayli küçük boyutlarda bir ürün. EX4100’ün ön tarafında 4 tane 3.5 inçlik sabit disk slotu bulunuyor. Bu portların sürgülü ve kapaklı sistemi, depolama birimlerini çok kolay bir şekilde takabilmemize olanak sağlıyor. Herhangi bir problem yaşandığında bu sürücülerden birini çıkarıp yenisini takmak, 20 saniyeden fazla vakit almayacaktır.

Ürünün ön yüzeyinde bir LCD ekran bulunuyor. Bu LCD ekran yan tarafındaki tuşlarla beraber cihazla ilgili ufak tefek bilgileri ve –varsa- hataları, problemleri görüntülememize olanak sağlıyor. Ayrıca önde, sol altta bulunan USB 3.0 portuna taktığımız harici depolama birimleri ve USB bellekler, üzerindeki tuşa basmamızla beraber EX4100’ün içerisine yedekleniyor.

Cihazın arka tarafına baktığımızda depolama birimlerini soğutan irice bir fan görüyoruz. İki tane gigabit ethernet portu yüksek performanslı ağ erişimi sağlarken aynı zamanda birinde bir problem yaşanması halinde diğer port ile yola devam edilmesini sağlıyor. Benzer bir durum güç bağlantıları için de geçerli. İki ayrı güç girişi, cihazın iki ayrı güç kaynağından güç çekmesini, birinin kesilmesi halinde diğeriyle devam etmesini sağlıyor.

Neler yapılabiliyor?

WD My Cloud EX4100, standart bir ağ depolama aracı kullanılabildiği gibi evlerde de cihazlara DLNA sunuculuğu yapabiliyor. Ayrıca içerisinde 12 kameraya kadar güvenlik kamerası kaydı yapabilen milestone Arcus Surveillance yazılımı yüklü olarak geliyor. İnternete bağlanmasıyla beraber bulut depolama olarak da kullanılabilen cihaz, felaket kurtarma amacıyla başka bir NAS cihazını veya çeşitli çevrimiçi bulut hizmetlerini kendisine yedekleme aracı olarak kullanabiliyor.
Raid 0, 1, 5 ve 10 desteği bulunan ürünün kurulumunu gerçekleştirmek için aynı ağa bağlı olan bir bilgisayara WD’nin My Cloud yazılımını kurmak gerekiyor. Son derece ferah bir arayüz içerisinde sunulan ayarlar menüsünde bütün kurulumları ve ayarlamaları gerçekleştirebiliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN