Ürün Test 16 KASIM 2015 / 13:01

Pentax K-S2 dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor

Sağlam ve dayanıklı fotoğraf makineleri ve kameraları ile tanıdığımız Pentax, K-S2 modeliyle de fotoğrafçıların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.
Ricoh Imaging 20 megapiksellik AA filtresiz Prime MII destekli CMOS görüntü sensörü ile gelen Pentax K-S2,  su ve toz geçirmez özellikli gövde yapısı ile fotoğrafçılar için iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Genellikle aynasız fotoğraflar makinelerinde görülen SMC Pentax-DA L 18-50mm f/4-5.6 kit lens ile birlikte satışa sunulan K-S2, yan yüzeyinde bulunan düğmenin yardımıyla kullanıcıların objektiflerinin boyutunu küçültmelerine olanak tanıyor. Bu sayede objektifi küçülen fotoğraf makinesi çok daha rahat bir şekilde taşınabiliyor.
Performans olarak değerlendirdiğimizde, kullanıcıların makineden ne bekledikleri önem kazanıyor. Tatil, hayvan ve günlük yaşam gibi basit fotoğraf çekimleri için kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak olan Pentax K-S2, daha profesyonel çekimler için çok yeterli değil. Makine ile birlikte gelen otomatik beyaz dengeleme ayarları oldukça yeterli. Çekim hızına gelecek olursak, cihazın bu konuda da ortalama bir hıza sahip olduğunu görüyoruz. İyi ışık kaynağına sahip bir ortamda 0.4 saniye civarında odaklanıp, fotoğrafı çeken cihaz, ikinci fotoğraf konusunda odaklanma sorunları yaşayabiliyor. Bu da hızlı fotoğraf çekimi yaparken kullanıcıları bir nebze de olsa yavaşlatıyor. 51200’e çıkabilen ISO değeri, özellikle 100-1600 aralığında iyi sonuçlar verebiliyor.

Ortalama video çekimi
Video çekimi konusunda kendi kalitesinden ödün vermeyen Pentax, K-S2 özelinde baktığımızda kendi seviyesindeki cihazlardan geride kalmıyor. Full HD kalitesinde saniyede 30 kareye kadar destek verebilen cihaz, video çekim esnasında da netlik yapabiliyor. K-S2, kullanıcılarına sunduğu mikrofon girişi ile birlikte çok daha sağlıklı ses kaydına imkan tanıyor. Mikrofonun ses seviyesinin ayarlanabildiğini de belirtmek gerek.
Genellikle video kayıt yapılacağı esnada kadranı “video çekim” moduna getirirken, Pentax ilginç bir deneme ile video çekimi deklanşörün bulunduğu kadranın üzerine taşımış. Açma - kapama düğmesini en sağa getirip, deklanşöre basıldığında video çekimi yapmaya başlayan cihaz, bu konuda da artı puan almayı başarıyor.  

Wi-Fi ve NFC desteği
Pentax K-S2, son dönemde üretilen DSLR makinelerin neredeyse hepsinde yer alan bütünleşik Wi-Fi ve NFC olmak üzere iki bağlantı seçeneğiyle birlikte geliyor. Bu sayede çektikleri fotoğrafları cihazın sağ üst kadranında yer alan Wi-Fi düğmesi ile istedikleri ortama aktarabilirken, NFC özelliğini açmalarıyla birlikte bu özellikteki mobil cihazlarla eşleşebiliyorlar.
Arayüz ve menü konusunda son dönemde kullanıcılarından eleştiriler alan Pentax, K-S2 ile beraber oluşan bu kötü algıyı ortadan kaldırmak istemiş. Fiziksel olarak toza ve suya dayanıklı olan yapısını, önceki modellere göre kıyasla modern bir tasarımla birleştirirken, arayüz konusunda da bir takım yeniliklere gitmiş. Başarılı ve sade menü tasarımına karşın dokunmatik ekran tercih etmeyen Pentax, gelecek modellerinde bu eksiğini kapatabilir. Son olarak cihazın pilinin biraz daha geliştirilebileceğini belirtmek gerekiyor.
 
Pentax K-S2, giriş ve orta seviyede yer alan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir cihaz. Pentax K-S2, 2500 - 3000 lira fiyat aralığında fotoğraf severler ile buluşuyor.
ETİKETLER : 1046
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN