Ürün Test 09 EKİM 2016 / 16:34

QNAP TS-431 her türlü depolama ve multimedya ihtiyacınızı karşılıyor

NAS denildiğinde akla gelen ilk şirketlerden biri olan QNAP’ın TS-431 ağ destekli depolama cihazı TESAN’ın desteğiyle bu hafta BThaber’in konuğu oldu. Son yıllarda hem evlerde hem de şirketlerde depolama ihtiyacı duyulan veri miktarı önemli ölçüde arttı. Bu arada sadece depolama değil, bu verilere her yerden hızlı bir şekilde erişim ihtiyacı da arttı. Bu ihtiyacı gören QNAP, yüksek miktarda verilerin saklanabilmesini sağlayan, aynı zamanda hem bulut hem de multimedya özelliklerine sahip cihazı TS-431’i kullanıcıların beğenisine sundu.
 
Tasarım özellikleri
QNAP’ın tasarımına baktığımızda ilk olarak ön tarafında 3.5 ya da 2.5 inçlik sabit disk takılabilen 4 adet yuva gözümüze çarpıyor. Sabit diskleri takması oldukça kolay, kapağı hafif yukarı kaldırıp çektiğinizde yuva hemen çıkıyor. Bu yuvalara disklerimizi takıyor ve yine ürünün içinden çıkan vidaları kullanarak monte edip yerine yerleştiriyoruz. Yine ön taraftaki led ışıklar vasıtasıyla LAN, USB ve sabit disklerin durumunu takip edebiliyoruz. Ön tarafta ayrıca açma kapama ve tek düğmeyle kopyalama düğmesi bulunuyor. QNAP ön tarafa da bir adet USB 3.0 bağlantı noktası yerleştirmeyi unutmamış. Cihazın arka tarafına baktığımızda ise kutunun arka kısmını tamamen kaplayan devasa bir fan yer alıyor. Bu fanın yanında ise 2 adet LAN, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet eSATA bağlantı noktası bulunuyor. 16 x 17 x 22 cm olan boyutları da gayet makul ve 3.5 inç disk takılan bir cihaz için oldukça az yer kaplıyor.
 
Teknik Özellikler
Cihazın üzerinde Freescale ARM v7 Cortex A9 çift çekirdekli 1.2 GHz işlemci, 512 MB DRAM ve 512 MB Flash bellek bulunuyor. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi 4 adete kadar 3.5 inç veya 2.5 inç SATA HDD veya SSD takılabiliyor. Bu sabit diskler sistem çalışırken sökülüp takılabiliyor. Cihazın üzerindeki Ethernet portlarının Gigabit desteği bulunuyor. USB bağlantı noktalarına ise yazıcı, USB depolama cihazları, KGK takılabiliyor. Yine eSATA bağlantı noktası sayesinde eSATA depolama cihazları da kullanılabiliyor.
 
Yazılım ve yönetim
Cihazı kullanmaya başlamadan önce sabit diskleri taktıktan sonra https://start.qnap.com sayfasına giderek yönergeleri takip etmeniz gerekiyor. Bu sayfaya ilk girdiğinizde sol üst köşeden yuva sayısını sonra cihazınızın modelini seçiyorsunuz. Burada sabit diskleri takmak, firmware yüklemek ve cihazı kullanmaya başlamak ile ilgili bağlantıları takip ederek cihazınızı kolayca kurabiliyorsunuz. Biz cihazı kurarken daha kolay olduğunu düşündüğümüz Qfinder Pro yardımcı yazılımını indirip kullanmayı tercih ettik. Tüm kurulum işlemi yaklaşık 10 dakika içerisinde (yaklaşık 170 mb’lık yazılımın indirilmesi, kurulması ve ayarların yapılması) tamamlanıyor. Elbette bu internet hızınız, taktığınız disk sayısı gibi etkenlere göre uzayabilir. Tüm kurulumları yaptıktan sonra karşınıza oldukça kullanışlı ve ayrıntılı bir yönetim ekranı geliyor. Bu ekran üzerinden cihazla ilgili tüm ayrıntıları görebiliyor, tüm ayarları yapabiliyorsunuz. Yedekleme ve kişisel bulut ile ilgili uygulamalar varsayılan olarak hemen karşınıza çıkıyor. Ayrıca AppCenter kısmından birçok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Cihazla ilgili güncellemeler, uyarılar ve diğer bilgilere üst kısımdaki bilgi (i) simgesine tıklanarak kolaylıkla görülebiliyor.  AppCenter’da iş uygulamalarından eğlenceye, yardımcı yazılımlara kadar birçok uygulama mevcut. Açıkçası uzun yıllardır NAS işinde olan QNAP, işletim sistemini oldukça geliştirmiş ve geliştirmeye devam ediyor. Arayüz üzerinden istediğiniz her şeye kolaylıkla erişebiliyor ve kısayollar oluşturabiliyorsunuz. Yine bu arayüz üzerinden NAS’la ilgili hayati önem taşıyan bilgileri takip edebiliyor ve ayarları birkaç tıklama ile değiştirebiliyorsunuz.  Yedekleme açısından baktığımızda QNAP’ın yedekleme uygulaması daha önce tanımladığınız bir cihaz bağladığınızda bu cihazı hemen yedeklemeye başlıyor. Hem Windows hem de Mac’lerde sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Biraz önce bahsettiğimiz gibi kişisel bulut özelliği sayesinde dosya paylaşımı ve dosyalara erişimi de kolaylaştırıyor. Eğlence tarafından baktığımızda Photo Station, Video Station ve Music Station uygulamaları ile multimedya dosyalarınızı arşivleyebiliyor, yönetebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. DLNA ve AirPlay sayesinde televizyon ya da diğer destekleyen cihazlardan multimedya dosyalarınızı kullanabiliyorsunuz. Surveillance Center ile evinizi ya da iş yerinizi 24 saat boyunca kameralardan izleyebiliyorsunuz. İş yeriniz ya da eviniz için uygun maliyetli ve yüksek performansa sahip bir çözüm arıyorsanız QNAP’ın TS-431 NAS cihazı tam size göre. QNAP cihazlarının dağıtıcısı ise TESAN.
 
En iyi özellikleri:
  • Yüksek fiyat / performans oranı
  • USB 3.0 ve eSATA bağlantı noktaları
  • Gelişmiş işletim sistemi ve yazılım özellikleri
  • Çift Gigabit Ethernet Bağlantısı.
 
ETİKETLER : 1091 QNAP TS-431 TESAN
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN