Ürün Test 17 NİSAN 2016 / 12:45

Retro tasarımlı masaüstü hoparlör

Her ne kadar dizüstü bilgisayarların tamamı ve masaüstü bilgisayar monitörlerinin pek çoğu içerisinde tümleşik hoparlör bulunduruyor olsa da kullanıcılar, müziğini kaliteli dinlemek, filmini kaliteli izlemek ve oyununu kaliteli oynamak için harici hoparlörlere ihtiyaç duyuyorlar. Zamanında Z2300 ve Z5500 gibi efsane ses sistemlerine imza atan Logitech de masaüstü hoparlör konusunda önemli bir konumda. BThaber inceleme merkezinin bu haftaki konuğu ise Logitech’in orta seviye hoparlör seti Z533.

Tasarımıyla dikkat çekiyor
Logitech Z533’te Retro tasarımın hâkim olduğunu görüyoruz. Gerek woofer, gerek uydu hoparlörleri ünitelerinde retro çizgileri dikkat çekiyor. Woofer’ın ön yüzeyinde, eski hoparlörlerdeki gibi büyük deliklere sahip, kalın bir kumaş bulunuyor. Uydularda ise köşeli yapının yanı sıra siyah – kahverengi renklerinin kullanımıyla retro havası yakalanmış. Uydu hoparlörlerin önünde herhangi bir koruma bulunmuyor.
Z533’ün kontrol ünitesi de oldukça şık görünüyor. Minik bir silindir biçimindeki kontrol ünitesinin üst kısmı tamamen ses ayar düğmesine ayrılmış. Sol tarafında bas (woofer) kontrolü yer alırken, sağ tarafına da harici (Aux) giriş ile kulaklık çıkışı bulunuyor. Böylece kulaklıkla müzik dinleyeceğimiz veya telefonumuzu hoparlöre bağlayacağımız zaman, bağlı olduğu cihazların arkasındaki kablolarla uğraşmamıza gerek kalmıyor.

60 watt ses çıkış gücü
Logitech Z533 toplam 60 watt RMS ses çıkış gücüne sahip. Woofer 30 watt gücündeyken uydular da 15’er watt gücünde. Ses sisteminin toplam frekans aralığı ise 55 Hz – 20 KHz arası olarak belirlenmiş. Buradan şunu anlıyoruz: bu ses sistemi derin bas sesler için tasarlanmamış. Aslında uygun fiyatlı, ortalama güçteki bir ses sistemi için doğru bir karar olmuş. Zira düşük watt gücündeki woofer’lar, derin bas seslerde genellikle seslerde çatlamaya sebep oluyorlar. Logitech’in direkt olarak “derin basa böyle bir sistemde gerek yok” demesini bu noktada mantıklı buluyorum.
Gelelim ses kalitesine. Woofer, basıyla ortalığı inletecek bir kapasiteye sahip değil. Az önce de dediğimiz gibi derin baslarda çok başarılı değil. Ama anlık, sert baslarda iyi iş çıkarıyor. 10 – 15 metrekarelik bir apartman dairesi odası için bu woofer yeterli diyebilirim. Uydular da neredeyse son ses açılana kadar çatlama yapmıyor. Orta sesleri biraz yüksek veren bu uyduların kalitesinin de fiyatına ve hedefine göre uygun olduğunu düşünüyoruz.
Eğer “bana bu güç yetmez, fazlası lazım” diyorsanız da Z533’ün yaklaşık 2 katı fiyatına satın alabileceğiniz Logitech Z623’ü tavsiye edebiliriz. Fiyatın 2 kat olduğunu çok önemsemeyin; elde edilen performans farkı 2 – 3 kattan daha fazla. Yine de Z533’ü 300 TL civarında bir fiyat etiketiyle satın alabileceğinizi belirtmiş olalım.
ETİKETLER : Logitech 1068
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN