Ürün Test 01 HAZİRAN 2015 / 09:09

Samsung, kabuk değiştiriyor

Galaxy S’lere göre ciddi farklılıklar barındıran Galaxy S6’yı şimdi biraz yakından tanıyalım.

 

Samsung’un uzunca bir süredir devam ettirmekte olduğu fakat artık son dönemlerde kullanıcıların şikayetlerine konu olan plastik kasa devri, Galaxy S6 modeliyle beraber sona ermiş görünüyor. Firma bu ürününde metal çerçeve ile camı harmanlamış. Eski Galaxy S’lerdeki “oyuncakvari” tutuş hissiyle yakından uzaktan alakası  yok. Telefonu elinize aldığınızda sağlam bir ürün tuttuğunuzu hissediyorsunuz.

Muhteşem bir ekran

Samsung Galaxy S6’da şu zamana kadar gördüğüm en iyi ekran yer alıyor. Super AMOLED tipindeki bu ekran, üzerinde milyonlarca  minik kırmızı, yeşil ve mavi renklerde LED’ler barındırıyor ve görüntüyü bu şekilde oluşturuyor. Bunun sonucunda her açıdan net bir şekilde görünen, renk doygunluğu yüksek, siyahları gerçek siyah olarak gösteren bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu arada ekranın 2560 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip olduğunu belirtmek gerek.

Android 5.0 ve yeni TouchWiz arayüzü

Samsung’un Galaxy S6’da yaptığı en büyük değişikliklerden biri de arayüz tasarımına getirdiği yenilikler. Android 5.0’a geçişle beraber firmanın yeni bir sayfa açtığını görüyoruz. Eski TouchWiz arayüzündeki kalitesizlik gitmiş, yerine son derece modern bir görünüm gelmiş. Üstelik telefonla beraber yüklü halde gelen uygulamaların pek çoğu kaldırılabiliyor. Böylece durduk yere ekranın orta yerine açılan Gameloft uygulamasından ve gereksiz yere kaynak harcayan uygulamalardan kolayca kurtulabiliyoruz.

Şaşırtıcı derecede başarılı kamera

Samsung Galaxy S6 arka tarafında 16, ön tarafında ise 5 megapiksellik birer kamera bulunduruyor. Yıllardır Apple ürünlerinin renk gerçekliğini takdir etmişimdir. Samsung Galaxy S6’daki kameralarda da artık benzer bir durum söz konusu. Renkler konusunda harika bir iş çıkarıyor. Üstelik Apple ürünlerindeki kameralardan daha yüksek çözünürlüğe sahip. Ayrıca son derece hızlı bir şekilde çekim yapabiliyor. Çekilen fotoğraflardaki derinlik –bir akıllı telefon için- son derece başarılıyken, detaylar konusunda da oldukça iyi iş çıkarıyor.

Pil ömrü de iyi olaymış…

Samsung Galaxy S6’nın içerisinde 2550 mAh’lik bir batarya yer alıyor. Bu batarya, telefonun 1 gün boyunca kullanılmasını mümkün kılıyor. Oyun oynamanız halinde 1 günün sonunu getirmeniz pek mümkün görünmüyor. Bu problemi Samsung, süper hızlı şarj çözümüyle aşmış. S6 gerçekten çok kısa bir süre içerisinde şarj olabiliyor.

Son söz

Samsung’un S6 ile yaptığı radikal değişikliklerin hemen hemen hepsi olumlu yönde sonuç vermiş. Tek dezavantajı ise şarjı. Arayüzün ve cihaz tasarımının değişmesi, yıllardır Samsung’dan uzak duran kitleyi de kendisine çekebilecek durumda. Fiyatının 2500 TL seviyesine çıkmış olması ise ucuz olması sebebiyle Samsung’u tercih edenleri uzaklaştırabilir. S6’nın satışlarının ne durumda olacağını merakla beklemekteyiz.

 
ETİKETLER : 1024
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN