Ürün Test 26 EKİM 2015 / 09:50

Ses sisteminizi kablolardan arındırın

Artık pek çoğumuzun evinde müzik dinlemek, film izlemek ya da oyun oynamak gibi çeşitli nedenlerle alınmış bir ses sistemi bulunuyor. Genellikle televizyonlarımıza veya bilgisayarlarımıza bağlı olan bu ses sistemleri, geçmişteki müzik setleri kadar işlevsel değiller; bir giriş kablosu aracılığıyla farklı bir cihaza bağımlılar. Sırf müzik dinlemek için koca bilgisayarı veya televizyonu çalıştırmak da tahmin edeceğiniz üzere pek verimli bir yaklaşım değil. Asus Clique R100 model ürünü, müzik dinleme cihazı olarak akıllı telefonları ya da tabletleri kullanan bir cihaz. Dilerseniz şimdi bu ürünü yakından tanıyalım.
Sigara paketinden küçük
Asus’un bu minicik cihazı, ön tarafında bir LED ışığı ile güç tuşu, arka tarafında ise sadece güç girişi ile 3.5 mm ses çıkışı barındırıyor. Geçtiğimiz haftalarda TP-Link’in ses sistemlerine Bluetooth işlevi kazandıran minik cihazını incelemiştik. Asus, bu ürünü birkaç adım ileriye götürerek WiFi üzerinden çalışan bir modeli kullanıcılara sunuyor. Bluetooth destekli bu tip ürünler, kendilerini direkt bir “Bluetooth kulaklık” olarak gösterip, telefondan direkt aldığı ses verisini hoparlörlere iletiyor. Asus Clique R100 ise evimizin WiFi ağına bağlanıyor ve telefonumuzun WiFi ağına bağlanmasıyla beraber hazır hale geliyor. Yani Bluetooth’u açıp kapatmak zorunda kalmıyorsunuz.
İlk kurulum biraz uğraştırıyor olsa da kurulum sonrası sağladığı rahatlık sayesinde kurulumun zorluğunu unutuyorsunuz. AllPlay Jukebox uygulamasıyla kurulan / kullanılan Clique R100, telefonunuzdaki tüm müzik dosyalarını tanıyıp, kablosuz olarak hoparlörünüze iletebiliyor. Tabii Clique R100’de çalmasını istediğiniz müziği kendi uygulamasında oynatmanız gerekiyor ki uygulamayı çok beğendiğimi söyleyemem. Umarım güncel sürümlerde daha hızlı tepki vermesini sağlarlar.
Spotify desteği mevcut
Her ne kadar telefonumuzdaki müzikleri Clique R100 üzerinden oynatmak için kendi uygulamasını çalıştırmamız gerekiyor olsa da Spotify gibi bulut müzik servis uygulamalarına da destek verilerek bulut müzik uygulamalarından çalınan müziğin de aktarılması mümkün hale getirilmiş.
Ürünün en başarılı yanı ise benzerlerinden çok daha yüksek ses kalitesi. Bluetooth destekli cihazları hoparlörlerimize bağladığımızda çok düşük bir ses miktarı elde edebiliyorken, Asus Clique R100’de standart bir ses kartından alabileceğimiz ses miktarını hemen hemen alabiliyoruz. Bluetooth’tan müzik dinlemek için yükselttiğim ses seviyesini unutup bilgisayarı açınca defalarca yerinden hoplayan biri olarak, ses miktarının önemli olduğunu düşünüyorum.
ETİKETLER : 1043
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN