Ürün Test 25 EYLÜL 2013 / 09:02

Sony’nin ergonomik telefonu üst sınıfa gözdağı veriyor

Sony son zamanlarda özellikle tasarım ve yüksek kaliteyi bir araya getiren telefonlarıyla adından çok söz ettiriyor. Şirketin geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu Sony Xperia SP bunun en güzel örneklerinden birisi. Xperia SP’ye baktığımızda birkaç özelliği haricinde büyük abisi Xperia Z’ye benzediğini görüyoruz. Cihazın teknik özellikleri de birçok kullanıcının gereksinimlerini kolayca karşılayacak durumda.
Teknik özelliklerine baktığımızda, Xperia SP üzerinde 1GB bellek, 4.6 inç 720p ekran ve 8 megapiksel kamera bulunuyor. SD kart desteği ile telefonun depolama kapasitesi 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine sahip Xperia SP’nin üzerinde Qualcomm’un 1.7 GHz hızındaki çift çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisi bulunuyor.
Fiyatına göre çok iyi diyebileceğimiz bu özellikleri sayesinde telefonu kullanırken performansla ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. Yüklediğimiz oyunlar ve diğer uygulamalarda herhangi bir aksama görülmedi. Çokluortam tarafında da telefona aktardığımız müzik ve filmleri akıcı bir şekilde oynatabildik. Telefonla birlikte gelen kulaklığın da ses kalitesi de oldukça iyiydi.

4.6 inçlik kaliteli ekran
Dış görünüşüne baktığımızda çok şık bir tasarıma sahip olan cihazın beyaz, kırmızı ve siyah seçenekleri bulunuyor. Xperia SP’nin 1280x720 çözünürlüğe sahip 4.6 inç büyüklüğünde oldukça kaliteli bir ekranı var. Cihazın ekranı Mobile Bravia Engine 2 teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde telefon yüksek kaliteli renk yönetimi, gerçek zamanlı kontrast optimizasyonu gibi özelliklere sahip olmuş. Telefonu kullandığımız süre içerisinde görüntü ve parlaklık seviyesinden oldukça memnun kaldık. Telefonun otomatik odaklama özellikli 8 megapiksellik kamerası da bize göre birçok kullanıcı için yeterli ve yaptığımız deneme çekimlerinde gayet iyi sonuçlar aldık. Kameranın otomatik odaklanmanın yanında dokunmatik odaklanma, görüntü sabitleyici, coğrafi etiketleme ve hızlı çekim gibi özellikleri de bulunuyor. Telefonun kamerası video çekimlerinde de başarılı sonuçlar veriyor. Telefonla 1080p çözünürlüğünde video çekilebiliyor.
Henüz ülkemizde kullanılmasa da Xperia SP’nin 4G/LTE desteği olduğundan söz etmeden geçmek istemiyoruz. Son yıllarda orta ve üst düzey telefonların birçoğunda ortak özellik olan NFC, Xperia SP’de de bulunuyor. NFC desteği ile telefon üzerindeki fotoğraflar, videolar ve diğer dosyalar yine NFC destekli diğer cihazlara kolaylıkla aktarılabiliyor. Ayrıca NFC desteği sayesinde mobil ödeme sistemleri de kullanılabiliyor. Xperia SP’nin diğer bağlantı seçenekleri arasında elbette Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 yer alıyor. Tek elle bile rahatça kullanılabilen telefonun pil ve kullanım süresine baktığımızda ise Stamina modu sayesinde 734 saate kadar bekleme ve 18 saate kadar konuşma süresi sağlıyor.

Xperia SP’nin öne çıkan özellikleri:

• Mobile Bravia Engine 2 teknolojisine sahip süper parlak 4.6 inç 720p HD Reality Display
• İçeriğin TV’den görüntülenmesini veya müzik ile fotoğrafların diğer cihazlarla tek dokunuşla paylaşımını sağlayan NFC özelliği
• Gelen mesaj ve aramalara göre transparan şeridin rengini kişiselleştirilmesini sağlayan LED aydınlatma
• Exmor RS, HDR ve Superior Auto özellikli 8 MP kamera
• Stamina modu özelliği ile arttırılmış pil ömrü
Artıları: Etkileyici tasarımı, tek elle bile kullanıma izin veren ergonomik yapısı, pil ömrü, artırılabilir hafızası, fiyatı
Eksileri: Android işletim sisteminden kaynaklandığını düşündüğümüz çok nadir de olsa görülen gecikmeler ve kilitlenmeler
Fiyat: KDV dahil 1.249 lira
ETİKETLER : Sayı:939
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN