Ürün Test 25 ŞUBAT 2013 / 08:24

Sony Xperia Z: Bir gül gibi al ve narin, bir su gibi saydam ve sakin

Akıllı telefon pazarında yeniden söz sahibi olmak isteyen Sony, en büyük sürprizini gün yüzüne çıkardı.

Bir telefon düşünün ki sadece 145 gram olsun. Ama üzerinde bilgisayarınızdaki gibi 4 çekirdekli işlemci, salondaki 120 ekran televizyonun çözünürlüğüne denk 1920x1080’lik Full HD bir ekran yer alsın. Ağırlığı dengeli, gövdesi ince, kamerası 13 megapiksel olsun. Üstelik HDR video da çekebilsin. Ne yaparsınız? Ben söyleyeyim, tutup suya atarım. Hem de hiç çekinmeden.
Akıllı telefonların giderek birbirine benzediği bir dünyada, Android’li modeller arasına katılan Sony Xperia Z’yi gerçekten de farklı kılan bir şeyler var. Açıklayamadığınız bir şekilde kullandıkça daha da hoşunuza giden tasarımını ve dengeli ağırlığını bir kenara bırakın, Sony elindeki farklı platformlarda teknoloji adına ne biriktirdiyse bu cihaza doldurmuş. Örneğin kameradaki Exmor Lens ve HDR video kaydı Sony fotoğraf makinelerinden geliyor. Görüntüleme sistemi şirketin büyük boy televizyonlarında kullandığı Bravia Engine 2’den destek alıyor. Ses kalitesi, Sony’nin walkman serisinden edindiği tecrübenin eseri. Eğlence kısmı PlayStation’dan geliyor.
Üstelik telefon tüm bunları su ve toz geçirmeyen bir kasanın içinde yapıyor. Öyle ki, su altında 1 metre derinliğe kadar fotoğraf çekimi yapabilirsiniz diyorlar. Şimdiye dek bu kadar narin görünen bir cihazın bu kadar iyi korunduğuna şahit olmamıştım.
Aygıt hakkında aslında sayfalarca yazı yazmak mümkün, ama yerimiz dar. O yüzden şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Sony’nin farklı platformlarda yıllardır nelerle uğraştığını tek bir noktada görmek istiyorsanız bu cihaza mutlaka göz atın. Özellikle de ekranına…

Özetle Sony Xperia Z

Nedir: Sony’nin yeni nesil üst uç akıllı telefonu.
Artıları: Görüntü kalitesi, su geçirmezlik ve daha neler neler…
Eksileri: Kusur bulmak zor.
Fiyatı: Mart ayında açıklanması bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:910
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN