Ürün Test 19 AĞUSTOS 2013 / 08:20

Tek bir sürücüdeki dev depolama alanı: WD Black 4TB

Standart 3,5 inçlik boyutta masaüstü bilgisayarlar için üretilen 4 terabaytlık Western Digital’ın yüksek kapasite ve performans sunmayı vaat eden sabit diski WD4001FAEX’i inceledik.
Standart bir sabit disk gibi görünse de oldukça yüksek depolama alanıyla önemli bir artısı olan aygıt, işlem gücüyle SSD’lerin arkasında kalsa da kötü bir iş çıkarmıyor. 64 megabaytlık önbellek barındıran depolama aygıtı, saniyede 154 MB’lık işlem yapabiliyor. 7,200 RPM’de çalışan aygıt, SATA 6Gb/s arayüz kullanıyor. Western Digital (WD), Black serisinde önemli bir sıçrama yaparak 3TB’lık bir aygıt piyasaya sürmeden 4TB’a geçti. Açıkçası yüksek depolama alanı, özellikle masaüstü bilgisayarı bulunduran ve arşiv tutmak isteyen kişiler için önem taşıyor. Bu sebeple Western Digital’ın önemli bir hamle yaptığını gözden kaçırmamak önemli. Ayrıca Black ürünler için WD, 5 yıllık garanti veriyor.
Kurumsal sabit disklerde 3TB ve 4TB seçeneği sunan WD, benzer bir tasarım üzerinden gitse de daha fazla performans odaklı yaklaşıyor. Hatta bazı durumlarda WD RE 4TB’nin, bireysel alternatiflerine göre iki kat daha hızlı olduğu biliniyor. Kurumsal sürücüler biraz daha pahalı olsa da kurumların bir miktar daha fazla para ödeyerek performans odaklı ürünler tercih etmesi muhtemel.
Yeniden ürüne döndüğümüzde, WD Black 4TB’nin “bireysel” masaüstü bilgisayarda oldukça başarılı bir depolama aygıtı olacağını söyleyebiliriz. Ancak kurumsalda yoğun olan dosya sunucusu ve web sunucusundaki iş yükleri aygıtta önemli gecikme sorunları yaşatıyor. Hitachi ve Seagate gibi rakiplerinin karşısında WD’nin en fazla üzerine yoğunlaşması gereken konuların başında bu gecikme sorunları yer alıyor.

Bir bakışta WD Black 4TB

Fiyat: KDV dahil 750 lira
Artılar
• Yüksek depolama alanı
• 5 yıllık garanti
Eksiler
• Karmaşık iş yüklerinde yüksek gecikme sorunu
• Bireysel kullanıcılar için pahalı
ETİKETLER : Sayı:934
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN