Ürün Test 10 AĞUSTOS 2015 / 06:56

USB’yi ters takmaya son!

USB belleklerin ve kabloların muhtemelen en can sıkan noktası, hiçbir zaman ilk seferinde doğru şekilde takılamamasıdır. Sadece tek taraflı takılabilen USB arabirimine alternatif olarak gelen Apple Lightning bağlantısı, simetrik tasarımıyla her iki şekilde de takılabiliyor olmasıyla kullanıcılara bir rahatlık sağladı. “Darısı micro USB’nin başına…” diyorduk ki çift taraflı takılabilen, yeni USB Type-C arabiriminin ilk ürünleri piyasaya çıkmaya başladı. Bellek üreticisi Kingston da Type-C destekli ilk Duo USB belleğini piyasaya sürüyor: DataTraveler microDuo 3C.

Hem bilgisayara, hem telefona

DataTraveler microDuo 3C, son derece küçük bir ürün. Eğer benim gibi anahtarlığa USB takmak gibi bir huyunuz varsa, microDuo 3C bu iş için son derece uygun. Bir ucu standart USB 3.0 bağlantısını kullanıyorken, diğer ucu USB Type-C çıkışına sahip. USB Type-C tarafı biraz ince olduğu için bir kapakla korunuyor.

USB Type-C bağlantısı, yakın bir zamanda akıllı telefonlarda micro USB’nin yerini alacak. Type-C’nin önemli getirilerinden biri çift taraflı takılıyor olması. Fakat diğer taraftan aktarım hızı konusunda da ciddi getiriler sağlıyor. Kingston DataTraveler microDuo 3C bir performans ürünü olmamasına rağmen micro USB bağlantısına sahip belleklerden çok daha hızlı aktarım yapabiliyor. Saniyede 100 MB veri okuması gerçekleştirilebiliyorken, yazma hızı saniyede 15 MB. Akıllı telefonlarda yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate’e sahip videoları izlemek için ideal bir çözüm.

Kingston DataTraveler microDuo 3C, 16, 32 ve 64 GB depolama alanı seçenekleriyle geliyor. Bize test için gelen ürün, 32 GB’lik modeliydi. 32 ile 64 GB modelleri arasında herhangi bir hız farkı bulunmuyorken, 16 GB’lik modelin yazma hızı 10 MB/s ile sınırlandırılmış.

Bu sene Eylül – Ekim sonrasında çıkacak amiral gemisi Android akıllı telefonların pek çoğunda USB Type-C desteğinin bulunması bekleniyor. Eğer şu sıralar akıllı telefonunuz için USB bellek almayı düşünüyorsanız, Type-C teknolojisinin yakın zamanda yaygın hale geleceğini göz önünde bulundurun.
ETİKETLER : 1033
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN