Ürün Test 15 KASIM 2015 / 12:57

Vitesi DDR4’e takma zamanı

Bilgisayarlarda ve günümüz mobil cihazlarında önemli bir rol oynayan RAM’ler, bir bakıma depolama birimlerinin yardımcıları olarak çalışıyorlar. Normal şartlarda işlemcinin direkt olarak hard disk üzerindeki verilerle çalışması mümkünken, hard diskteki veriler kendinden çok çok daha hızlı olan belleklere taşınır ve işlemci, RAM’deki veriler üzerinden çalışır. RAM’in yetmediği noktada ise taşan kısım yine hard diske depolanır; gerektiğinde RAM’deki veriler hard diske, hard diskteki kullanılacak olan veriler RAM’e taşınarak işlemcinin işleyebileceği duruma getirilir. Günümüzde bilgisayarlarda yaygın olarak DDR3 bellekler kullanılıyor. Gelişen teknoloji, DDR4 bellekleri hayatımıza işlemeye hazırlanıyor. Kingston’ın HyperX Fury DDR4 bellekleri, DDR4 anakartlarla beraber kullanılmaya hazır.
Kingston HyperX Fury DDR4 bellekler, üzerinde siyah renkte şık bir soğutucuyla beraber geliyorlar. Hali hazırda çok fazla ısınmayan bellek çipleri, bu soğutucularla beraber gerçek anlamda “serin” bir şekilde çalışabiliyor. Bize incelemeye gelen model ise 4 GB kapasiteli, 2400 MHz hızında. CAS gecikmesi 15 olan ürün 1.2 voltla çalışıyor.
Elimizde hem DDR3’le hem de DDR4’le çalışan bir işlemci – anakart kombinasyonu olmadığı için DDR3’le karşılaştırmasını yapamıyoruz maalesef. İnternette çeşitli kullanıcıların yaptığı karşılaştırmalarda henüz performans anlamında DDR3’e göre çok da fazla fark yaratamadığını görüyoruz.
Diğer taraftan Intel, 6. nesil Core işlemcileriyle beraber DDR4’e geçişini tamamladı. AMD de 2016 yılı içerisinde DDR4’e geçiş yapacak. Hal böyle olunca yatırımı DDR4 tarafına yapmanın avantajı olduğunu düşünüyoruz. Alacağımız yeni anakartta DDR4 slotunun bulunması ve bu slotların DDR4 RAM’lerle doldurulması, gelecekte yapılacak parça değişikliklerinin daha rahat gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.
Kingston HyperX Fury 4 GB 2400 MHz belleğin en büyük avantajı ise 107 TL’lik fiyatı. 4 GB1600 MHz DDR3 bellekler 80 TL civarındayken 2400 MHz’lik HyperX’e geçiş yapmak bir hayli mantıklı bir hareket olabilir.
ETİKETLER : 1046
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN