Ürün Test 06 ARALIK 2015 / 17:29

Yarış oyunlarında maksimum eğlence için

Her oyun tipi için ideal kontrol sistemi farklıdır. MMORPG oyunları için klavye bir vazgeçilmezken, çeşitli spor ve dövüş oyunları için joypad’ler ideal kontrol cihazları olarak karşımıza çıkıyor. Araba yarışlarında ise klavye büyük bir handikap demek. Analog destekli joypad’ler biraz daha iyi sonuç veriyor olsa da direksiyon setlerinin yerini hiçbir kontrol cihazı tutamaz. Logitech, yeni direksiyon seti G920 ile karşımıza çıkıyor.

Deri kaplama direksiyon
G920, kutusundan direksiyon ve pedalların bulunduğu parçalar halinde çıkıyor. Öncelikle direksiyondan bahsedelim. Direksiyon simidi, deri kaplama ve son derece rahat bir tutuşa sahip. Orta kısmına doğru çok sayıda ekstra tuş barındıran direksiyonun arka tarafında vites değiştirmeye yarayan kulplar var. Bu kulplarda metal malzeme kullanılarak son derece sağlam bir yapıda olması sağlanmış. Direksiyon simidi 900 derecelik bir dönüş açısına sahip. İstediğimiz takdirde Logitech G yazılımı üzerinden bu miktarı kısıtlayabiliyoruz.
Direksiyonun içerisindeki “force feedback” motoru da bir hayli güçlü. Kaliteli bir araba yarışında tüm ayarlar doğru bir şekilde oynadığınız zaman asfalttaki minik girintileri hissettirip, yandan araba çarptığında da sizi ciddi anlamda sarsmayı da başarabiliyor. Destekleyen oyunlarda ciddi anlamda gerçekçi tepki verebiliyor. Ürünü Project Cars’ta denedim ve bu sarsıntıların son derece gerçekçi sunulduğunu söyleyebilirim. Yine de Logitech G27 – Grid 2 kombinasyonunda aldığım keyfi vermedi.

Fren… Biraz fazla sert
Gelelim pedallara. Ürünün pedallarında kullanılan malzemenin kalitesi çok yüksek. Pedalların tamamı metal malzemeden hazırlanmış. Topuğumuzu yerleştirdiğimiz kısımda ise “Nokia plastiği” diyebileceğimiz bir plastik kullanılmış. Pedal aparatının alt kısmı ise yerde kaymaması için açılır / kapanır bir aksam içeriyor.
Pedal sertlikleri gerçek arabalardaki gibi debriyaj > gaz > fren olacak şekilde ayarlanmış. Fakat frenin biraz fazla sert olduğunu söylememiz gerekiyor. Fren bayağı sert. Diğer taraftan direksiyon parçasına giden kablosu da biraz kısa. Kablonun çıkışının VGA görüntü çıkışına benziyor olması sebebiyle uzatma yapmamız da pek mümkün değil.

Hani vites?
G920’nin içerisinden ilginç bir şekilde vites kolu çıkmıyor. Driving Force Shifter’ı ayrıca satın almamız gerekiyor. 6 ileri 1 geri vites desteği bulunan vites kolunda, G27 vites kolunda olduğu gibi ekstra tuşlar bulunmuyor. Fakat bu vites kolu aparatının da malzeme kalitesi tatmin edici.
Logitech G920, 1600 TL’lik bir fiyat etiketine sahipken Driving Force Shifter için ayrıca 250 TL gibi bir ücret ödememiz gerekiyor. Hem Xbox One hem de PC’de kullanılabilen ürünü araba yarışı sevdalısı oyunculara rahatlıkla tavsiye edebilirim. Tabii bununla beraber maksimum keyfi yaşamak için 34 inçlik bir 21:9 monitör de “alınacaklar” listesine eklenmeli diye düşünüyorum.
ETİKETLER : 1049
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN