Ürün Test 10 NİSAN 2016 / 11:31

Yıldız Savaşları’nı sevenlere özel dizüstü bilgisayar

Zaman zaman, çeşitli filmlere ve oyunlara yönelik donanım ürünlerinin çıkarıldığına şahit oluyoruz. Doom ekran kartı, WarCraft kulaklığı ve benzer ürünler, bu markaların yakın takipçisi olan kullanıcılar için altın değerinde olabiliyor. Standart bir kullanıcı için sadece ekstra masraf anlamına gelen marka özel ürünler, markanın takipçisi için bir koleksiyon eşyası değeri taşıyor. HP’nin Star Wars Special Edition dizüstü bilgisayarı da adından da anlaşılabileceği gibi Yıldız Savaşları sevdalılarını hedef alıyor.

Harika görünüyor!
Bu bilgisayarın tasarımını çok beğendiğimi söylemem gerek. Kırmızı, beyaz ve siyah ağırlıklı olan dizüstü bilgisayarın dış kapağında Darth Vader’ın son derece şık görünen bir görüntüsü bulunuyor. Kapağı açtığımızda ise sağ altta, track pad’in yan tarafında Storm Trooper’la karşılaşıyoruz. Ayrıca ürünün kutusundan yine harika görünen bir taşıma kılıfı çıkıyor.
Ürünün klavyesi ince bir yapıda. Tuşların üst kısımları siyah renkteyken, yan tarafları kırmızı renge yer verilmiş. LED aydınlatmasıyla beraber tuşlar gerçekten çok karizmatik görünüyor. Tam boyutlu numerik klavyeye yer veren Star Wars Special Edition, tuş yüksekliğinin biraz az olması dışında gayet rahat bir yazı yazma tecrübesi sunuyor.

Vasat donanım
HP tasarımsal anlamda gayet ilgi çekici bir ürün ortaya çıkarmış olsa da donanım tarafına fazla eğilmemeyi tercih etmiş. 1366 x 768 piksel çözünürlüklü 15 inç ekranı bulunan ürün, gücünü Intel Core i3 6100U işlemciden alıyor. 4 GB RAM’i bulunan cihazda harici herhangi bir ekran kartı bulunmuyor; Intel HD Graphics 520’yi kullanıyor. 1 TB sabit diski bulunan cihazda Windows 10 yüklü olarak geliyor.
Üründe kullanılan bu donanımın giriş seviyesi olması elbette ki sunulan performansın da giriş seviyesinde olmasına sebep oluyor. Star Wars Special Edition’da en azından 1080p ekran ve 8 GB RAM görmeyi beklerdik.
Benzer donanımlı dizüstü bilgisayarlar 2300 TL civarındayken Star Wars Edition, 2600 TL seviyesinde. İşin içerisinde Yıldız Savaşları isim hakkı için ödenen para, bilgisayarın tasarımının değiştirilmesi ve harika kılıf da göz önünde bulundurulduğunda 300 TL’lik farkın çok da fazla olmadığını anlayabiliyoruz. Yine de ekstra 4 GB’lik RAM’i de satın almanız gerekebileceğini belirtmeliyiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN