Ürün Test 13 MART 2016 / 15:00

Yüksek kalitede kayıt yapmak isteyenler için hafıza kartı

Teknolojinin ve özellikle mobil teknolojilerin çok hızlı gelişiyor olması, çok daha büyük verilerin oluşmasına sebep oluyor. Akıllı telefonların kameraları bile 4K video kaydı yapabiliyorken, fotoğraf konusunda da neredeyse profesyonel makinelerle yarışacak duruma geldiler. Diğer taraftan kamera ve görüntüleme teknolojileri de profesyonel tarafta evrim geçiriyor. 4K artık bir standart haline gelmekteyken, artık 360 derece video çekimleri konuşuluyor. Kalite konusunda ileriye doğru atılan her adım, oluşturulan medyanın daha fazla yer kaplamasına sebep oluyor.
Medyanın büyümesiyle beraber depolama "alan" olarak bir sorun halindeyken, depolamanın hızı bazen göz ardı edilebiliyor. Şöyle bir örnek verelim: 10 saniyelik HD 30 fps bir video 73 MB kadar bir alan kaplıyorken, aynı özelliklerde Full HD bir videoda bu miktar, 123 MB'ye çıkıyor. 4K çözünürlükte ise bu miktar çok daha yükseklere çıkabiliyor. Bu durumda HD videoyu kesintisiz kaydedebilmek için saniyede 7.3 MB yazma hızı gerekiyorken, Full HD'de bu miktarın 12.3 MB/s olduğunu söyleyebiliriz. Bu hesaplamayı seri fotoğraf çekiminde de gerçekleştirip, benzer sonuçlarla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla video veya fotoğraf çekiminde kullandığımız depolama alanının boyutu kadar yazma hızı da büyük önem taşıyor. SanDisk'in Extreme Plus microSDHC U3 belleği de yüksek yazma performansıyla kullanıcılara 4K video kaydı imkanı sağlayan bir ürün.
SanDisk Extreme Plus mciroSDHC U3 belleği, ofisimize 32 GB'lik sürümüyle geldi. 95 MB/s okuma ve 90 MB/s yazma hızlarına sahip olan, microSDHC form faktöründe. Video kaydı konusunda U3 hızı uyumlu sahip olan ürün, 4K video kaydı için uygun bir ortam halini alıyor. Ayrıca RAW formatında çekilen seri fotoğraflarda da diğer daha az gecikmeli gerçekleşmesini sağlıyor; aynı sürede daha fazla sayıda fotoğraf kaydı alabiliyor.
SanDisk'in bu ürünü 120 TL seviyesinde bir fiyat etiketine sahip. Fotoğraf çekiminde büyük kolaylık ve avantaj sağlayan bu ürün, elbette ki akıllı telefonlarla da kullanılabiliyor. Akıllı telefonlarda microSD kartlara gönderilen uygulamaların daha yüksek performansla çalışması sağlanırken, klasik bir "medya depolaması" olarak kullanılacağı zaman da videoların / fotoğrafların daha hızlı açılmasına sebep olacaktır. Fiyatı 32 GB'lik microSD'lere göre biraz yüksek fakat sağladığı yüksek performans göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyoruz. Ürün, SD kart dönüştürücüsüyle beraber geliyor.
ETİKETLER : sandisk microsd kart 1063
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN