Bilişim Dünyası 09 TEMMUZ 2017 / 16:56

EFB Elektronik, 10. yılında yeni hedef ve stratejiler ile büyümesini sürdürüyor

Yapısal kablolama ve güvenlik sistemleri alanında hızlı bir gelişim süreci geçiren EFB Elektronik, 10. yılını kutladı. 
EFB Elektronik, 10. kuruluş yıldönümünü şirket merkezinde gerçekleştirdiği bir etkinlik ile kutladı. Etkinliğe, EFB Elektronik’in bağlı olduğu Almanya kökenli EFB’nin CEO ve üst düzey yetkilileri de katıldı. 10 yıllık süreçte hızlı bir gelişim gösteren EFB Elektronik, yapısal kablolamanın yanı sıra güvenlik teknolojileri alanında da sunduğu yeni ürün ve çözümlerle pazarın önemli oyuncularından biri oldu. EFB Elektronik Genel Müdürü Tuğrul Akarsu, sorularımızı yanıtladı:
 
EFB Elektronik’in gelişim süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? 
Almanya kökenli olan EFB Elektronik, Hollanda kökenli TKH Holding ile birleştikten sonra dünyaya açılma kararı aldı. İlk düşünülen pazarlar da Türkiye, Rusya ve Dubai oldu. En gelişmeye açık ülke olarak Türkiye görüldü ve 2006 yılında Türkiye’deki şirketimizin kuruluş çalışmalarımız başladı. 2007 yılı Mayıs ayında da EFB Elektronik resmen faaliyetlerine başladı. İlk etapta yapısal kablolama için CAT 5, CAT 6 kablolar ile bunlarla ilgili bileşenleri Türkiye’ye getirdik. Ardından da fiber kabloları getirmeye başladık. Böylece yapısal kablolama ile ilgili tüm ürünleri ve sertifikalarını portföyümüze katmış olduk. Ecolan ve Infralan markalarımızın ön plana çıkmasıyla birlikte hızlı bir büyüme gösterdik. Tabii bu süreçte Perpa’daki alanımız bize yetmemeye başlayınca da 2015 yılında yeni binamıza taşındık.
Kablolama altyapısına yönelik ürünlerde belli bir noktaya ulaştıktan sonra yeni ürünleri portföyümüze katmaya karar verdik. Kendimizi de sistem entegratörlerin çözüm ortağı olarak konumlandırmaya başladık. Bu arada benim EFB Elektronik’in hissedarı olmam ile birlikte TKH Holding bünyesinde yer alan ürünler ilgilimizi çekmeye başladı. Networklere bağlanabilen Siqura marka güvenlik kamerası ürün ve çözümleri Türkiye’ye gelmeye başladı. Böylece yeni bir alana daha adım atmış olduk.
 
Türkiye pazarını bugün nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Yapısal kablolama alanında Türkiye pazarı belli noktaya ulaştı. Altyapımız birçok noktada dünya standartlarını yakaladı. Güvenlik alanında ise pazar çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ülkemizin bulunduğu coğrafyadan kaynaklı olarak güvenlik alanına yönelik büyük yatırımlar yapılıyor. Projelerde kullandığımız kameraların ve çözümlerin EFB Elektronik’in kendi ürünü olması bize ve iş ortaklarımıza büyük bir avantaj sağlıyor.
 
TKH Holding ve EFB Elektronik’in ürün yelpazesinde başka neler var ve bunları da Türkiye’de getiriyor musunuz? 
Grubumuzun portföyünde birçok ürün ve çözüm yer alıyor. Örneğin araç park etme konusundaki dünyanın lideri konumunda bulunan Park Assist çözümü grubumuza ait. Bu çözümü artık Türkiye’deki projeler için de iş ortaklarımıza ve sistem entegratörlere sunmaya başladık. Ayrıca, bu sene içinde güvenlik sistemleri ve Park Assist gibi çözümleri kontrol eden Key Processor Management çözümünü ürün yelpazemize kattık. Ayrıca yine güvenlik tarafını kartlı geçiş sistemleri ve video yönetim sistemlerimiz ile güçlendirdik. Böylece tüm sistem entegratör ve iş ortaklarımızın çözüm ortağı konumumuzu güçlendirmiş olduk.
Yapısal kablolama tarafındaki gelişim stabil olarak devam etse de ana işimiz. Son dönemlerde piyasalarda CAT 8 kablo konuşuluyor. Bunun üretimine biz yaklaşık iki sene önce başladık. CAT 6 ve CAT 7 kablolar ihtiyaçları karşıladığı için CAT 8’e çok fazla talep yok ama istendiği takdirde talep eden kuruluşa sunabiliyoruz. Bunun dışında farklı bir alana daha yöneldik. Türkiye, gemi üretimi alanında iddialı bir ülke. Her gemide kilometrelerce kablo kullanılıyor. Gemilerde kullanılabilecek kabloyu Türkiye’de sunabilen iki firmadan bir tanesiyiz. Infralan marka kablolarımız bu sektörde oldukça yaygın olarak kullanılıyor.
 
Bu gelişmelerle birlikte iş ortaklığı stratejinizde nasıl bir gelişim oldu? 
Biz üretici bir firmayız. Biz son kullanıcıya doğrudan satış yapmıyoruz. Son kullanıcıya yönelik faaliyetlerimizin temelinde tanıtım var. Sistem entegratörler ve iş ortaklarımız üzerinden satış yapıyoruz. Örneğin 112 Acil projesinde yer aldık. Bu projede Infralan kablolama ürünlerimiz, kamera olarak da Siqura marka ürünlerimiz, yazılım olarak VDG çözümümüz kullanıldı. Proje kapsamında ilk 10 şehirde bu ürünler kullanıldı ve devamı olan 71 ilde de muhtemelen bu ürünler kullanılacak. Bunun gibi pek çok projede iş ortaklarımızla birlikte yer aldık. Biz hiçbir şekilde ihalelerde yer almıyoruz. İhaleye girecek olan firmalara kendi ürün ve çözümlerimizle ilgili her türlü desteği veriyoruz. Kanal tarafında ise Türkiye’nin farklı şehirlerindeki ana toptancılarımız üzerinden diğer sektör firmalarına ulaşıyoruz.
 
EFB Elektronik den Türkiye’ye tam destek
“Türkiye dinamik bir ülke. Olası olumsuz koşullarda bile yatırımlar durmuyor. Yabancı sermayeli kuruluşlar her şeye rağmen Türkiye’ye olumlu bakıyorlar. Bu durum EFB ve TKH Holding için de geçerli. Bunun bir göstergesi olarak 10. Yıl kutlamalarımıza grubumuzun başkanı dahil birçok üst düzey yöneticimiz katıldı.
Bizim bağlı olduğumuz grup, Türkiye üzerinden bölge ülkelere ulaşıyorlar. Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve diğer bölge ülkelerine de hizmet sunuyoruz. Diğer yandan biz ithalatçı bir firma gibi görünüyoruz ama dolaylı olarak burada üretim yatırımlarımız da var. Türkiye’de üretim yapan firmalar ile holding ve EFB Almanya arasında aracılık yaparak, burada üretim yaptırmalarını sağlıyoruz. İsmini şu anda vermek istemiyorum ama Türkiye’deki üretici bir firmamız EFB Almanya’ya ciddi miktarlarda ihracat gerçekleştiriyor.”
 
ETİKETLER : EFB Elektronik 1129

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics