Bilişim Dünyası 20 HAZİRAN 2017 / 15:22

Güvenlik ve verimin buluşma noktası

Türkiye’de etkinliğini artıran Gigamon, her sektörde ve her ölçekte şirkette BT mimarisinin en kilit noktasında yer almayı hedefliyor. 
Güvenlik ihlallerinin giderek artması ve komplike hale gelmesi, tüm kuruluşları bu sofistike kötü amaçlı yazılımlar ile savaşta yeni nesil güvenlik, yani ‘Security 2.0’ çözümlerine yöneltiyor. Gelinen noktada, işletmelerin, ağ yapılarında dolaşan hareket halindeki verileri daha derin ve akıllı bir kavrayışa ihtiyaçları var. “Bu sorunu çözmek adına görünürlüğün çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü göremediğiniz şeyi yönetemez, koruyamaz, anlayamaz ve önlemini alamazsınız” tespitini paylaşan Gigamon Bölge Satış Direktörü Berke Öncül, gelişen risklere karşı en uygun çözümleri analiz süreçleri ve Gigamon çözümleri hakkında bilgiler verdi. Sektörün ilk “Security Delivery Platform’unu sunan Gigamon, sadece veri görünürlüğü odaklı çalışma ve yatırımlar yapıyor. Gigamon; servis sağlayıcıların, finans sektörü ve kamu kuruluşlarının, özel işletmelerin giderek karmaşıklaşan ağlarında neler olduğunu izleyip yönetmelerine, güvenli hale getirmelerine ve anlamalarına olanak tanıyan çözümler sunuyor. Şubat ayında bölge satış direktörü olarak katılımıyla Türkiye’de daha aktif olarak çalışmaya başladıklarını vurgulayan Berke Öncül, özellikle partner ekosistemine değer veren bir firma olarak, güçlü iş ortaklarıyla önemli projelere imza attıklarını ifade etti. Kısa bir süre önce büyük bir holdingin e-ticaret firması olan bir şirketle yeni pazara sundukları inline SSL özelliğiyle beraber, BT mimarisinin en kilit noktasında yer almalarını örnek gösteren Berke Öncül ile kaçınılmaz risk dünyasını ve bunun üstesinden gelebilecek güvenlik mimarisini konuştuk:
 
“Security Delivery Platform”, güvenlik başlığında ne gibi öncelik ve özelliklere sahip? 
Gigamon Güvenlik Dağıtım Platformu; detaylı ve kaliteli veri görünürlüğünü kolayca sağlamak için önemli bir çözüm. Ağ trafiğinin güvenlik, uygulama ve ağ performans araçlarına güvenle teslim edilmesini en iyi duruma getirmek için ileri seviye özellikler sunuyor. Gigamon Security Delivery Platformu kullandığınızda çok daha sade ve akıllı bir trafik yönlendirme mimariniz olur. Böylelikle, ‘inline’ olarak konumlandırılan her cihaza ilgili trafik, ilgili sırada yönlendirilmiş olur. Ayrıca, yüksek erişebilirlik sağlamak amacıyla alınan her güvenlik çözümü aktif- aktif çalıştırılarak, ürünlerinizden en yüksek verimi almak, Bypass mimarisi ile her durumda erişimin sağlanması da mümkün.
 
Çözümlerinizde öne çıkan özellikler ve bunların sağladığı faydalar neler? 
Gigamon ‘visibility’ platformu; size daha güçlü güvenlik ve ağ performansı sunar. Bir tarafta giderek büyüyen veri hacmi ve hızıyla karmaşıklığı artan bütün fiziksel, sanal, bulut ve hibrit ortamlarınızla, diğer taraftaki güvenlik, ağ yönetimi, uygulama yönetimi araçlarınızın arasında akıllı bir platform olarak yer alır, yani trafiğinizi akıllı bir şekilde yönlendirir. Kullanıcılara ağ görünürlülüğünde uçtan uca bir çözüm sağlamış oluyoruz. Üstelik, cluster özelliği ile istediğiniz şekilde ölçeklenebilir bir yapı ile...
 
Türkiye pazarını, güvenlik anlayışını, kurumsal farkındalığı ve yatırımcı ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Türkiye gerek pazar olarak büyüyen gerekse kültürel açıdan da yenilikleri yakından takip edip hızlı uyum sağlaya bir ülke. Tüm dünyada yaşanan siber güvenlik ihlalleri, Türkiye’yi de çok yakından etkiliyor. En yakın örnek, NSA’in bir grup hacker tarafından hack’lenmesiyle internete sürülen açıklar. Bunların kullanılmasıyla üretilen saldırılardan biri de WannaCry saldırısı. Bunun farklı versiyonları her geçen gün karşımıza çıkmaya başladı. Enteresandır ki, işletmeler 2015 yılında 77 milyar dolarlık güvenlik yatırımı yapmış olmasına rağmen, bunların yüzde 97’si şu ya da bu şekilde, bu tip saldırılardan etkilenmiş durumda. Alınan önlemlere rağmen, gerçekleşen bu büyük saldırıdan sonra, işletmeler de doğal olarak, veri güvenliğinin korunması konusunda bilişim güvenliği sektörüyle işbirliklerini daha da sıklaştırmaya başladı. Gigamon da faaliyetlerini Türkiye’de de daha güçlü kılmak için yeni yatırımlar yapıyor. Yaklaşık iki senedir yurtdışından Türkiye pazarını yöneten firma, bu süreçte özellikle Türkiye’nin üç büyük telekom firmasında, finans, kamu ve genel sektörlerde büyük hacimli ağ güvenlik projeleri gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.
 
Verilerinizde neler olup bitiyor?  
Gigamon; servis sağlayıcılar, finans ve kamu kuruluşları başta olmak üzere tüm kurumsallara hizmet veriyor. Çözümleri; büyük kurumsal firmalardan orta boyuttaki firmalara kadar ölçeklendirebilmek de mümkün. Böylece herhangi bir güvenlik projesi olan firmalara, ürünlerini en efektif kullanacakları bir mimari ile ağ görünürlüğünü sağlamak da çalışmaların önemli bir parçası. Gigamon çözümlerinin temel faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:
  • Fiziksel, sanal, bulut ya da hibrit yapıdan akan trafik üzerinde tüm “blind spot”ları ortadan kaldırarak, veride neler olup bittiğini şeffaf olarak görmek.
  • Kullanılan ya da kullanımı gündemde olan güvenlik, ağ yönetimi, uygulama yönetimi gibi yapıların daha etkili ve yüksek performansta kullanımının sağlanması ile bu alandaki CAPEX ve OPEX maliyetlerinin düşüşü. 
  • Encrypted olanlar dahil hareket halindeki tüm verilerin izlenmesi ve kontrol edilmesi.
  • Tehditleri gerçek zamanlı görme ve aksiyon alma fırsatı sağlaması. 
  • Farklı segmentteki müşterilere farklı hızda ve servis kalitesinde hizmet verme imkanı. 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics