Dosya e-Dönüşümde 2018 Gündemi 06 OCAK 2018 / 16:24

Hız, verimlilik ve regülasyonlara tam uyum

Günümüzde hızla gelişen mobilleşmeyle birlikte, bilgiye yer ve zamandan bağımsız ulaşabilme alışkanlığı, kurumların iş yapış şekillerini de değiştiriyor. Bu doğrultuda eLogo tarafından geliştirilen e-Fatura gibi e-Dönüşüm çözümleri, iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda da çalışabiliyor. Türkiye’de günümüzde birçok kurum ve kuruluş, teknolojideki gelişmelere ayak uydurmak veya yasal mevzuata uyum sağlamak amacıyla dijital dönüşüm sürecini yaşıyor. e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter uygulamalarını da kapsayan dijital dönüşüm süreci ile kurumlar iş süreçlerini hızlandırmayı, verimliliklerini artırmayı ve denetimi kolaylaştırmayı hedefliyor.
eLogo Genel Müdürü Başak Kural, “Uzun vadede ise iş yapış şekillerimizin ciddi anlamda değişeceğini ve yapay zekânın işin içine gireceğini öngörüyoruz” beklentisini dile getirirken, bu öngörüsünü şöyle detaylandırdı:
“Bugün bile AI, IoT, SaaS, PaaS birçok alanda ve iş hayatımızda karşımıza çıkıyor. Her şeyin buluta taşınması, Nesnelerin İnterneti ve Omni Channel stratejileri en çok konuştuğumuz konular. Uzun vadede tüm sistemlerin entegre olabildiği, müşterinin finansal bilgilerinden işlem hacmine, iş ortaklarından iş yapış gün ve saatlerine, çalışanlarından ürünlerine, satış saatlerinden stok hacmine, her bilgiyi okuyup kaydeden, gerektiğinde yorumlayan ve belki de duruma özel çözümleri kendisi öneren ve geliştiren yapay zekâ platformları göreceğimizi, hatta bunları hayata geçireceğimizi düşünüyorum.”
 
Bütünsel faydanın temeli oluyor
Logo Yazılım’ın sektördeki 30 yılı aşkın deneyimini arkasına alarak, dijital dönüşüm sürecine rehberlik eden eLogo, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) onaylı e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-Fatura Saklama ve e-Defter Saklama hizmetiyle, e-Dönüşüm sürecini yakından takip ediyor. Başak Kural, “Sunduğumuz e-çözümler ile firmaların; kağıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerinin düşürülmesini, operasyonel yükünün azalması ile beraber finansal süreçlerinin hız kazanmasını ve dijital dönüşüm sürecinde veri güvenliğini sağlıyoruz” sözleri ile eLogo’nun bu alandaki yetkinliğini paylaştı. eLogo çözümlerinin sağladığı kurumsal faydaları ise Kural şöyle açıkladı:
“e-Fatura çözümümüz, kurumlardaki mevcut yazılım ne olursa olsun faturaların güvenli ve hızlı dolaşımını, e-Arşiv uygulamamız tüm faturaların elektronik ortamda oluşturulmasını ve yasal süre boyunca saklanmasını, e-Defter hizmetimiz ise hata oluşumunu minimuma indirip işgücü, kâğıt ve e-defter saklama hizmetiyle arşivleme tasarrufu yapılmasını beraberinde getiriyor. eLogo e-Fatura çözümü ile firmalar; şirketlerin e-Fatura mükellefi olup olmadığını tek tuşla sorgulayabilirken, e-Faturaların onay süreçlerini web üzerinden yönetebiliyor ve kendilerine özel e-Fatura şablonu tanımlaması yapabiliyor.”
 
e-İrsaliye hayata geçti 
Dijital dönüşüm sürecinin önemli tamamlayıcılarından bir diğeri olan ve firmaların mutabakat süreçlerini çok daha rahat yönetebilmesini sağlama amacıyla eLogo tarafından geliştirilen e-Mutabakat; firmalara, çalıştıkları şirketlerle mutabakat süreçlerini posta, telefon ya da faks gibi zaman alan süreçler yerine, elektronik olarak tek tıkla ve kolaylıkla gerçekleştirme imkânı sunuyor.
e-Mutabakat ile firmalar, kullanıcı adı ve şifreyle girebilecekleri e-Mutabakat Portalı üzerinden mutabakat süreçlerini ve hangi aşamada olduğunu kontrol edebiliyor, gönderdikleri mutabakat mektuplarının, karşı firmanın e-posta adresine iletilip iletilmediğini, okunup okunmadığını takip edebiliyor, e-posta formatını istedikleri gibi tasarlayıp farklı şablonlar oluşturabiliyor, gönderilerini KEP sistemi üzerinden yaparak, giden mutabakat mektuplarının ve gelen cevapların resmi olmasını sağlayabiliyor ve gönderilen mektuplarına cevap alamadıkları durumlarda, mutabakat mektuplarını otomatik olarak tekrar gönderebiliyor. “Dileyen kullanıcılar, oluşturdukları e-mutabakatlarını eLogo güvencesiyle 10 yıl saklayabiliyor” eklemesini de yapan Başak Kural, e-İrsaliye yapısını ise şöyle detaylandırdı:
“Kağıt ortamdaki “sevk irsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-İrsaliye ürünümüz 1 Ocak 2018 itibariyle hayata geçti. Verileri dijital ortamda saklayarak irsaliye hazırlık süreçlerini hızlandıran e-İrsaliye, tüm iş akışını elektronik ortamda sunarak ve operasyonel süreçleri kısaltarak verimlilik artışı sağlıyor. Kağıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerinde tasarruf sağlayan e-İrsaliye, firma süreçlerine ve kullanıcıların kullandığı ERP sistemlerinden bağımsız olarak mevcut yazılımlarına kolayca uyum sağlayabiliyor. Verilerin dijital ortamda güvenle saklanması kapsamında eskiye dönük arşivlenmiş belgelere kolaylıkla tek tıkla ulaşılabilmesi de mümkün.”
 
Yeniliklerimiz ve güncellemelerimiz sürecek
Firmaların dijital dönüşüm çözümlerini kullanmaya başlamasıyla birlikte, yasal sorumluluk süreçleri de eşzamanlı olarak başlıyor. Bu nedenle, seçilen çözüme ve bu çözümü üreten firmaya güvenmek çok önemli. “eLogo, kapsamlı bilgi birikimi, uzun yıllara dayanan tecrübesi, ERP bağımsız çözümler üretebilmesi ve geniş ekosistemi ile, firmalara güvenilir dijital dönüşüm çözümleri sunuyor” diyen Başak Kural, 2018 yılı stratejileri hakkında şu detayları paylaştı:
“2018’de de sektörümüzde öncü olmaya devam ederek, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak, maliyetlerini düşürecek, iş yapma kabiliyetini artıracak ürün ve servislere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Sunduğumuz geniş finansal çözümleri geliştirmeye yönelik yatırım yaparken, müşterilerimizin yasal mevzuat gereği uyum sağladığı finansal e-Dönüşüm çözümleri dışında kalan diğer fonksiyonlardaki e-Dönüşüm ihtiyaçlarına da odaklanarak, bu ihtiyaçlara çözüm sunacak AI, IoT, SaaS, PaaS platform ve ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz. 2018 içinde e-İrsaliye, e-İhracat çözümleri gibi konulara yatırıma devam ederken, mevcut ürünlerimize yeni yetenekler eklemeyi sürdüreceğiz. Müşterilerimize sunduğumuz bu çözümlere istenilen her yerden ve her zaman ulaşılabilmesi amacıyla farklı dijital platformlardan hizmet sunmaya devam edeceğiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics