F5-Prolink Sinerjisi 14 OCAK 2018 / 19:02

Mükemmelliyetçilik, F5 Networks’ü farklı kılıyor

F5’ı güvenlik, network yapılarında sektöründe farklı kılan özellikleri neler? Bu avantajları, iş birliği ve pazar stratejilerinizde nasıl kullanıyorsunuz?
 
Tabrez Surve: Teknoloji konusunda F5’ın öncelikleri net ve biliyoruz ki, en önemli farkımız uygulama odaklı ilerlememiz. Bu yönüyle F5, uygulama sunumunda öne çıkıyor. Şirketler de düzenli olarak bu uygulamaları kullanıyor. İş hayatı büyük ölçüde uygulamalara ve bunların işlerliğine dayanıyor. F5 Networks de diğer şirketlerden çok daha yetkin biçimde bunları sunuyor. Bu da F5’ın yıllar boyu sürekli kendini geliştirmesini sağlıyor. Teknolojik olarak F5’ın diğer üreticilere kıyasla attığı benzersiz bazı adımlar ve sunumları var. Bunların ilki; fazlasıyla uygulama odaklı olduğumuz için uygulamaların nasıl fayda sağladığını ve nasıl davrandığını biliyor, son kullanıcılara da bu uygulamaları istikrarlı biçimde sunuyoruz. Bu bizim çok hızlı gelişmemizi sağlıyor. Buna ek olarak, uygulamalar ve bunların sağladığı faydalar ekseninde konunun inovasyon bölümünü çok iyi anlıyoruz. Örnek vermek gerekirse, bundan 10 sene önce ERP ve iş uygulamaları çoktu ve bunlar istemci-sunucu teknolojilerinde işliyordu. Biz ise http’nin bu sürecin önemli bir itici gücü olacağına inanıyorduk. Böylece ilk uygulama sunucusu kontrol yapısını destekleyen olduk. Bu yönüyle birçok şirkete, internet girişimlerine, e-ticaret veya büyük uygulama tedarikçilerine, kendi uygulamalarını dağıtık hale getirmelerinde yardımcı olduk. Ayrıca bu şirketlerin maliyetlerini en aza indirmesine destek sağladık. Uygulamalar giderek http yönünde büyüyüp gelişirken, F5 Networks de öncelikli çözüm tercih noktası haline geldi. Katman 4 ila 7 arasını anlayabildiğimiz için, temel networking teknolojileri odaklı birçok diğer üretici geride kalmaya başladı. Çünkü uygulamaları anlamanın çok zor olduğunu gördüler. Ayrıca her bir uygulama benzersiz. Uygulama ve onun davranışını anlama noktası da bu üreticileri zorlamaya başladı. Ama F5 Networks için bu çok doğal bir gelişim süreciydi. Bu da bizi farklı kıldığı gibi, müşteri bağlılığında da öne çıkardı.
 
Nasser El Abdouli: Daha önce de bu konuda bazı bilgileri sizinle paylaşmıştım. Bizi farklı kılan unsur ABD merkezli bir BT şirketi olarak teknoloji geliştiriyor, bunları pazara ve müşterilerimize sunuyoruz. Bizim teknolojimizin spesifik özelliği; veri merkezindeki konumlanmamız itibariyle gelen tüm trafiği görebilmemiz. Bu da bizi çok özel bir noktada konumlandırıyor. Böylece müşterilerimizle çok farklı bir iletişim içinde olabiliyoruz. Birçok projenin bilfiil parçası konumundayız. Yani işimizin üçte ikisi projelerde işliyor ve burada F5, projelerin küçük de olsa bir parçası. Bu sayede müşteri tarafında daha güçlü biçimde harekete geçme şevkini veriyor, onların altyapılarını, veri merkezlerini veya uygulama yönetim adımlarını sürekli geliştiriyoruz. Biz tüm bu kritik süreçlerin bir parçasıyız. Bu yönüyle çok kritik bir konumdayız ve birçok servis merkezi F5 teknolojileri temelli olarak bir yapıda buluşuyor. Ölçeklenebilir platform sunuyor, ek servisleri hayata geçirebiliyorsunuz. Bu da bize müşteri olarak istediğiniz ölçüde sizinle yakın bağ kurmamıza imkan veriyor. Böylece bir danışmanlık şirketi olarak görülüyoruz. Birçok kez kendimizi toplantılarda müşterinin yanında otururken buluyor, kendi kurumsal BT birimleri ile yürütülen çok farklı toplantılara davet edilen tek üretici oluyoruz. Çünkü şirketlerin mimaride veya tasarımda daha fazla değişiklik yapabilmesinin temelinde bizden danışmanlık desteğini almaları önemli. Burada bizim nasıl bir denge sağlayabileceğimiz, bu değişime nasıl yanıt verilmesi gerektiği konusunda destek önemli. Bu belirttiğim süreç şirket kültürüne aktarıldığı ve şirkette bir bakış açısı halini aldığında, bizim de müşterilerimizle bağlarımız sadece ‘tedarikçi olma DNA’sı ile sınırlı kalmıyor. Müşterilerimizle uzun soluklu ilişkilerimiz var ve onlarla birlikte gelişiyoruz. Aynı şirketler ve aynı kişilerle iş ortaklığı bağlarımızı devam ettirdiğimiz sürece görüyoruz ki şirketler başarılı oluyor. Bunu sadece F5 Networks için söylemiyorum, temelde bu düşünce yapısı şirketlerde başarıyı getiriyor. Bizim hedefimiz mükemmelliyetçilik ve bence bizi bu kadar başarılı kılan da bu düşünce yapımız.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics