F5-Prolink Sinerjisi 14 OCAK 2018 / 02:17

Tabrez Surve: “Super-NetOps ekosistemimiz giderek gelişiyor”

MEA bölgesindeki satışlardan sorumlusunuz. Bu yılın satış performansını geçen yıla göre nasıl kıyaslarsınız?  MEA bölgesi satışları, toplamda nasıl bir yere sahip?

2017 mali yılını Eylül ayında tamamladık. Yeni mali yılımız Ekim itibariyle başladı ve şu an ilk çeyrekteyiz. Geçtiğimiz yıl, yıllık bazda bakıldığında önemli büyüme sergiledik. 2017 yılı özellikle MEA bölgesi için çok çok iyi bir yıldı. Coğrafi yapı özelinde bakarsak, küresel bazda MEA en büyük bölgelerden biri. Bölgeleri dağıtırsanız çok farklı yapılar da bölgede kendini gösteriyor. Ortadoğu ve Güney Avrupa’yı da kapsayan bir dağılım söz konusu. MEA bu yönüyle coğrafi olarak en yüksek potansiyeli olan bölge.

 

Peki ya Türkiye bu bölgede nasıl konumlanıyor?

Türkiye bizim için çok kritik ve önemli bir pazar. Nüfus itibariyle kalabalık ülkelerden biri ve MEA bölgesinde bu kadar zengin nüfusa sahip olan başka bir ülke yok. Gelir açısından baktığımızda ise rekabette ön sıralarda BAE, Suudi Arabistan gibi ülkelerin yanında Türkiye de potansiyeli ile MEA bölgesinde öne çıkıyor.

 

Gerek 2018 yılı gerekse orta vade için planlarınız, satış ve işbirliği stratejisi gibi başlıklarda hedefleriniz nelerdir?

Türkiye spesifik mi, MEA bölgesi mi?

 

Hem bölge hem Türkiye spesifik olarak yorumlarınızı almak isterim.

Şirket olarak önemli değişimlerin içindeyiz. Yönetim kademesinde önemli değişimler oldu ve yeni bir CEO’muz var. Nisan ayında başladığımız bu çalışmalarla vizyon ve misyonumuz geçen 6 ay içinde önemli değişimler yaşadı. Geçen 1 yılı kapsamlı biçimde değerlendirdik, hepimiz her adımı detaylı bir şekilde ele alıyoruz. Yeni CEO’muzun bize verdiği temel görev; uygulamaya da odaklanmak. F5 geçen 20 yıl boyunca ‘kurumsal şirketleri’ hedefleyen bir yapı sergiledi. Bizim yapmak istediğimiz ise yeni CEO’muz ve yeni kurumsal önceliklerimizle, tüm uygulamalara dokunmak, bunları birbirine bağlamak. Pazar açısından baktığımızda, ilk girdiğimiz zamana kıyasla bu pazar 10 kat büyük ve bu da köklü bir değişim demek. İnşa edip sunduğumuz çözümler ve servisler de pazardaki bu belirttiğim dinamiklerdeki değişim paralelinde sürekli gelişiyor. Gelecek birkaç yıl için önemli hedeflerimiz var. Bunlardan biri ise var olan tüm uygulamalara küresel bazda dokunabilmek.

 

Bu zor bir hedef değil mi? Bu, farklı BT şirketleri ve ‘devops’ yapıları ile işbirliğini de gerektirir mi?

Teknoloji odaklı işbirliklerimiz çok güçlü. Ama bu işbirliği ağını sürekli geliştiriyoruz. Vizyonumuz ve misyonumuz paralelinde tüm uygulamalara ulaşma hedefi de bunu gerektiriyor. Networking tarafında güçlüyüz ve zaten veri merkezinin kalbinde konumlanıyoruz. Halihazırda da Devops ekipleri ile temastayız ve diğer her bir uygulamaya dokunabilmek için Devops ışığında ilerlememiz gerekiyor. F5 geçen aylarda stratejisi paralelinde Super-NetOps yapısını hayata geçirmeye başladı. Netops ve devops ekiplerinin işbirliği ile hem networking hem de uygulama geliştirme odağında güvenlik yönetimi ve var olan uygulamaların yönetimi gibi başlıklara odaklanıyoruz.

 

Bu durumda güvenlik ve işbirliği adına gerekli platformu kurmakta öncülük ettiğinizi söylesek yanlış olmaz, değil mi?

Kesinlikle. Devops’lar gelişirken, BT ekiplerinin veya NetOps ekiplerinin geride kalmış gibi hissetmesini de asla istemeyiz. F5 zaten bu bakış açısıyla öne çıkıyor. Tüm bu ekiplerin iş birlikteliği yaparak kritik iş karar süreçlerinde ortak fikirler geliştirmelerini istiyoruz. Bu amaçla Super-NetOps konseptini hayata geçirdik.

 

Buna ne zaman başladınız?

Yaklaşık 1 ay oldu. Ama halihazırda büyük bir topluluk yarattık. Super-NetOps ekosisteminin giderek daha da geliştiğini görüyoruz.

 

Farklı bölgeler bu toplulukta nasıl yer alıyor? Türkiye’nin nasıl bir konumu var?

MEA bölgesi için DevOps nispeten yeni bir kavram. Bu yapı ağırlıklı olarak bulut merkezli. MEA bölgesinde, örneğin ABD ile kıyasladığımız zaman buluta uyum nispeten daha düşük bir orandadır. Çünkü DevOps toplulukları ABD’de yoğunluk sergiliyor. Ama giderek daha çok bulut sağlayıcının gelişmekte olan pazarlarda, özellikle MEA bölgesinde büyüme fırsatları kolladığını görüyoruz. Böylelikle, topluluklar da gelişiyor. ABD pazarında sunduğumuz fırsatları, MEA bölgesinde de sunabilmek için gereken fırsatı yarattık.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics