Mektup 16 NİSAN 2018 / 14:06

Kadınların ekonomideki gücü artıyor

Yeni haftadan merhaba,

Bir mektubuma daha hepimizi ilgilendiren bir acı haberle başlıyorum. Ajans Press’in OECD’nin ‘Better Life Index’ (Daha İyi Yaşam Endeksi) araştırması ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, iş ve yaşam dengesinde en iyi performans 9,3 puanla Hollanda’nın. Onu Danimarka ve Fransa izliyor. 35 OECD ülkesi ile Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’nın dâhil olduğu toplam 38 ülke içinde son sıra ise Türkiye’nin. Araştırma, ülkelerin haftada 50 saat ve üzerinde çalışma oranıyla, çalışanların boş zaman aktiviteleri için bir günde ne kadar zaman ayırabildikleri dikkat alınarak hazırlanmış. Listenin son sırasındaki Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ünün haftada 50 saatten fazla çalıştığı görülmüş, çalışanların OECD ortalamasına göre hayattan daha az memnun oldukları tespit edilmiş. Hepimizin işi zor vesselam…

Neyse, iyi haberlerim de eksik değil. Kurduğu toplama sistemiyle tüm Türkiye’de bugüne kadar 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandıran ELDAY’ın sürdürülebilir sağlıklı çevre ve toplum hedefiyle hayata geçirdiği “Atıklar Orman Olsun” kampanyasının ilk ormanının temelleri Çatalca’da Akalan Köyü ağaçlandırma sahasına dikilen fidanlarla atılmış. Orman Bakanlığı’nın desteği, Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu, İstanbul Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ISMMMO), EAG Geri Dönüşüm işbirliğiyle düzenlenen kampanya çerçevesinde geri dönüşüme kazandırılan 150 ton AEEE’den elde edilen gelir, 5 bin fidana dönüşerek toprakla buluştu. Proje ile 10 ayda sadece İstanbul’da 120 ton e-atık toplanmış. Hedef ise projeyi tüm Türkiye’ye yaymak.

Hazır çevresel bir içerik paylaşmışken, bu başlıkta bir haberim daha var. Enerji talebini karşılamak için yeni kaynak arayışları devam ederken, Buderus, enerji tasarrufuna ve çevreyi korumaya katkıda bulunan yeni nesil kablosuz oda kumandaları Buderus RT24RF ve RT36RF modellerini sunmuş. Buderus kombi sahiplerine her daim, mekanın sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştıran, böylece doğalgaz ve enerji tasarrufu sağlayan oda kumandası kullanımı öneriyor. Tüm Buderus markalı kombilerle kullanılabilen kablosuz oda kumandaları Buderus RT24RF ve Buderus RT36RF’nin avantajı ise kablolama altyapısı olmayan evlerde kolay montaj imkanı sunması. Bahar geldi tamam, ama bende kışsal ve ısınmalı içerik bitmiyor. Isıtma ve soğutma sektörü şirketi Vaillant, Bartın Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi’nde düzenlediği Tesisat ve Isıtma Sistemleri Eğitimi ile öğrencilere sektördeki gelişmeleri ve yeni teknolojileri anlatmış. Eğitimde ayrıca, bu ay yürürlüğe giren yönetmelikle hayata geçen ErP Regülasyonu konusunda bilgiler verilip, kombide yer alan komponentlerin fonksiyonları, yüksek verimli pompanın önemi, yoğuşma ve yanma teknolojisi, kazan tipleri ve teknolojileri, kaskad sistemler gibi konu başlıklarına değinilmiş.

Bilgi, paylaştıkça büyür ve fayda sağlar malum, bu yolda önemli ve örnek olmasını dilediğim bir haberim var. Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde, Akfen Yenilenebilir Enerji bünyesinde yatırımları yapılan 17 enerji santralinin bulunduğu kırsal bölgelerde yaşayan halka yönelik düzenlenen “Önce Sağlık” projesi devam ediyor. Köy kahveleri ve okullarında gerçekleştirilen buluşmalara katılan kadınlara ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, kadın hastalıkları ve organ bağışı ile ilgili uygulamalı eğitimler veriliyor. Geçen yıl “Evde Okullu Olduk” projesiyle 0-6 yaş grubu çocukların gelişimi konusunda 15 farklı bölgede bin kadına ulaşılırken, bu yılki ‘sağlık’ teması ile bin 200 kadına eğitim verilmesi amaçlanıyormuş.

Ekonomik kalkınmanın temelinde, yetkin kadınlar var ve bu bahsettiğim eğitimler bu yolda önemli başlıklar. Daha farklı yapılarda, misal şirketlerde de kadının gücü ve konumu giderek artıyor. Tekfen Holding Olağan Genel Kurulu’nda, Gülsüm Azeri’nin yönetim kuruluna girmesiyle, 11 kişilik kurulda kadın sayısı 4’e, böylece yönetim kurulunda kadın temsiliyet oranı yüzde 36’ya yükselmiş. Tekfen Holding’in 3 bağımsız kadın yönetim kurulu üyesi Kurumsal Yönetim, Denetim ve Ücret Komiteleri’nde görev alıyor. Tekfen’in de aralarında bulunduğu BIST 100’deki şirketlerdeki kadın yönetici oranı ise ortalama yüzde 14,6. Küreselde durum ne pek bilmiyorum, ama dünya bir yana, Türkiye için çok iyi bir haber.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın Ankara ilçelerinin özellikli yönleri ile tanıtılması ve mevcut turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi hedefi ile düzenlediği 1. Ankara Instagram Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini bulmuş. #Ankaradagezilecekçokyervar etiketi ile @cityofankara Instagram hesabından paylaşılan 316 fotoğraf değerlendirilmiş ve birincilik ödülünü Maksut Çubuk, ikincilik ödülünü Muhammed Diler, üçüncülük ödülünü F. Dilek Uyar almış.

Bu arada, İSTEK Atanur Oğuz Ortaokulu öğrencisi Bade Berker ise yemek ve evsel atıkların çöpe gitmesi yerine, onları kullanarak toprağı sağlıklı ve güçlü hale getirmek için geliştirdiği Bokaşi Kompostlu ve Biyokömürlü Toprağın Roka Tohumunun Çimlenmesine Etkisi projesiyle TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına katılmış ve İstanbul Avrupa Bölgesinde Biyoloji dalında birinci olmuş. Zula Dünya Kupası, 6-7 Nisan’da İstanbul Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi biliyorsun. 11 dilde, 10 milyondan fazla oyuncu tarafından oynanarak, alanında büyük bir başarıya imza atan ilk ve tek yüzde 100 Türk yapımı bilgisayar oyunu Zula’nın Dünya Kupası e-sporseverler tarafından büyük ilgi görmüş. 4 ülkeden 6 takım 34 sporcunun karşılaştığı Dünya Kupası’nın İstanbul’da yapılması da Türkiye’nin tanıtımı açısından önemli. www.zulaoyun.com biz oyunseverlerin hizmetinde.

Haftaya yine örnek olmasını dilediğim bir haberle noktayı koyuyorum. Anadolu Efes ve WWF-Türkiye, ‘Gelecek Tarımda’ diyerek hayata geçirdikleri Akıllı Tarım Projesi ile Türkiye’de arpa ve şerbetçiotu üretiminde köklü bir dönüşüme katkıda bulunacakmış. Arpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı ve doğaya duyarlı tarım uygulamalarıyla tanıştıracak olan proje, çiftçi deneyim ve bilgi paylaşım platformu ile genç çiftçiler için bir destek programını da kapsıyormuş. Tarımda dışa bağımlılık döngüsünü biraz olsun tersine döndürebilmek adına önemli adımlar bunlar. Dilerim arkası da gelir.

Bu hafta noktayı koyar, haftaya görüşmek üzere derim,
ETİKETLER : mektup 1168 bthaber 1168

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics