Dosya Tümleşik İletişim Özel Dosyası 27 KASIM 2016 / 17:14

Tümleşik iletişim çözümleri kurumların vazgeçilmez ihtiyacı haline geldi

Unify Türkiye Ülke Müdürü Erda Tütüncüoğlu
 

Yüksek rekabet koşulları ve hızın hayatımızın önemli bir parçası olduğu günümüzde, mobilite, uzaktan çalışma, sürekli bağlantıda olma ihtiyacı, günümüz kurumlarının ve çalışanlarının kaçınılmaz bir gerçeği oldu. Bu ihtiyaçlara cevap verebilen, mesajlaşma olanağı sunan, kullanıcı durum bilgisinin görülebildiği, tek bir tıkla masa üstü paylaşımın gerçekleşebildiği, video veya sesli konferans yapılabilen tümleşik iletişim uygulamalarına duyulan gereksinimin de giderek arttığını gözlemliyoruz. Tümleşik iletişim çözümleri iş süreçlerinin daha hızlı, esnek ve verimli olmasına katkı sağlayarak kurumları rekabette bir üst seviyeye taşırken, ekipler arası iletişim maliyetlerini ve seyahat masraflarını önemli ölçüde minimize etmeyi sağlıyor. Tümleşik iletişim çözümleri sayesinde fiziksel olarak bir araya gelmek yerine sesli veya görüntülü konferans yaparak, masaüstü paylaşımı sayesinde aynı dosya üzerinde beraber çalışarak karar alabilmek mümkün.
Rekabetin hızlılığı, kurum ve çalışan ihtiyaçlarını da hızlı bir şekilde değiştiriyor. Çoğu zaman kurumlar yaptıkları yatırımın maliyetini çıkarmadan yeni yatırımlara ihtiyaç duyuyorlar. Değişen iş süreçlerine uyum gösteren, sürekli yenilenen ve devamlı güncel versiyon sistemler kullanmaya imkan veren, kullandıkça öde gibi ilk yatırım maliyeti gerektirmeyen bulut tabanlı çözümlerin sağladığı avantajların dikkate alınması gerektiğini söyleyebilirim.

Mobil cihazların tümleşik iletişime katkısı büyük
Son yıllarda internet erişimine sahip cihaz sayısının artmasıyla birlikte mobilitenin hâkim olduğu bir çağa girmiş bulunuyoruz. Günümüzün çalışma koşulları, zaman ve mekândan bağımsız çalışmayı zorunlu kılıyor. Mobil cihazlardaki ve internet erişimindeki hızlı gelişmelerle birlikte masaüstü bilgisayarlardan ulaşılan uygulamalara artık mobil cihazlardan da erişilebiliyor. Bu durum, iş modellerini ve çalışma  alışkanlıklarını değiştiriyor ve mobilitenin önemini ortaya çıkarıyor. Her yerden ve her zaman bilgiye ulaşma ihtiyacı mobilite ile desteklenirken, şirketlerin verimliliklerini artırmaları da kesintisiz bir iletişim yolundan geçiyor.
Yapılan son araştırmalara göre, 2021 yılına kadar, “Nesnelerin İnterneti” bağlantılı cihazların sayısı yıl bazında yüzde 23 büyüyecek. 2021’de toplam 28 milyar cihazın birbirine bağlı olması öngörülüyor. Sektördeki tüm gelişmeleri yakında izleyip kullanıcılarımız hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir misyonumuz mevcut.  Siemens’in mühendislik genlerini taşıyan, Global 500 listesinde yer alan şirketlerin %75’ine ürün dayanıklılığı, yenilikçilik, açık standartlar ve güvenlik temelli tümleşik iletişim çözümleri sağlayan Unify olarak, güçlü Ar-Ge yapımızla değişen dinamiklere göre sürekli kendimizi geliştiriyoruz.
Unify tarafından yapılan araştırmaya göre, 2015 itibariyle dünyadaki toplam çalışan sayısının yüzde 37,2’sini mobil çalışanlar oluşturuyor. 2020 yılında ise işgücünün yüzde 50’sinin esnek çalışma sistemine geçeceği öngörülüyor. Araştırmada, beş yıl içerisinde toplantıların yüzde 94’ünün internet ortamında yapılacağı tahmin ediliyor. Bu bilgiler ışığında yeni çalışma şekillerinin ortaya çıkacağını ve mobiliteye ayak uyduran firmaların iş sürekliliğinde ve rekabette önde olacaklarını düşünüyorum. Diğer taraftan farklı lokasyonlarda çalışanları ve ofisleri bulunan işletmeler için ekipler arası kesintisiz iletişimin önemi daha da artacak. Yenilikçi ve çağın gerekliliklerine uygun iletişim kanallarının, uygulamalarının tercih edildiği, edileceği yeni bir döneme giriyoruz.  Bunun yanı sıra BT ekiplerinin desteklediği güvenlik standartlarına sahip mesajlaşma, sesli ve görüntülü iletişim çözümlerinin sektör ve ölçek bağımsız tüm şirketler tarafından daha fazla kullanılacağını belirtmek gerekir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics