Dosya Tümleşik iletişim 17 ŞUBAT 2014 / 08:22

Tümleşik iletişim şirketlerin iş yapış şekillerini kökünden değiştiriyorBasit ve yönetilebilir bir sistem altyapısı ile farklı iletişim yöntemlerini bir araya getiren tümleşik iletişim şirketlere birçok avantaj sağlıyor.

Tümleşik iletişim çözümleri şirketlere birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajlardan dolayı şirketler geleneksel santral sistemlerini rafa kaldırarak günümüz şartlarına en uygun özellikleri sağlayan tümleşik iletişim sistemlerine geçiyor. Maliyetleri azaltması, yapılan yatırımların kısa sürede geri dönüşü, çalışanların her yerden her zaman bilgiye erişebilmesi, çalışanların birbirleriyle daha iyi etkileşim kurabilmesi ve birlikte çalışabilmesi şirketlerin tümleşik iletişim çözümlerini tercih etmelerindeki en önemli etkenler arasında yer alıyor.
Kişilerin aradıkları kişi ya da kaynağa en hızlı şekilde ve en uygun medya üzerinden erişmelerini sağlamanın kurumsal iletişimde temel amaç olduğunu belirten Avaya Satış Müdürü Selda Parın sözlerine şöyle devam etti: “Burada seçenekler masa telefonu, kurumsal taşınabilir telefonlar (DECT veya Kablosuz IP telefonlar), kişisel veya kurumsal cep ya da akıllı telefonlar olabiliyor.”
Netaş Kurumsal Bütünleşik İletişim Çözümleri Müdürü Atınç Baytan tümleşik iletişim ve sağladığı avantajlar hakkında şunları söyledi: “İş dünyası ve iş yapış şekillerimiz her geçen gün yeniden şekilleniyor. Artan hız ve yoğunluk karşısında, mekan ve zamandan bağımsız yeni nesil iletişim yöntemlerine ihtiyaç duyuyoruz. Nerede olursak olalım, herhangi bir cihaz aracılığıyla, ihtiyaç duyduğumuz zamanda istediğimiz kişilere ulaşabiliyoruz. Bu iletişimi ister görüntülü istersek de doküman paylaşımlı gerçekleştirebilmek ise tümleşik iletişim yöntemleriyle elde ettiğimiz en temel avantaj haline geliyor. Ofis ve zamana bağımlı şirket kültüründen yeni nesil gezici çalışanlar ve sürekli seyahat eden üst seviye yöneticilere doğru bir evrimleşme yaşıyoruz. Şirketler, tümleşik iletişim sistemleriyle, maliyeti yüksek son kullanıcı cihazlarına gerek kalmadan iş süreçlerini daha kolay ve verimli hale getirebiliyor. Şirketler böylece, farklı noktalardaki kişileri bir araya getirmek için harcadıkları ulaşım giderlerinden tasarruf ediyor, toplantı katılımcıları ise çok değerli olan zamanlarını daha etkin şekilde kullanabiliyor. Tümleşik iletişim yöntemleri internete her noktadan güvenli ve yeterli bant genişliğinde hesaplı bir maliyetle erişebilmeyi, farklı cihazlarla; hep bağlı kalarak bir arada çalışabilmeyi mümkün kılıyor.”
Empatel Satış Mühendisi Batuhan Köklüçınar’a göre günümüzde şirketlerin iletişime verdiği önem artık olması gereken değerlere ulaşmış durumda: “Şirketlerin müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmaları, bunun bir gereği. Müşteri gözüyle baktığımızda, bir ürün satın alırken bu ürünün alternatifleri, ürünün özellikleri ve mali kıyaslamalar için interneti oldukça sık kullanıyoruz artık. Bu sebeple de şirketler iletişim kanallarını yalnızca bir telefon numarasına bağlı bırakmadan günümüzün en önemli iletişim değerlerinden biri olan tümleşik iletişimi de işlerinin bir parçası olarak görmeliler.”
Tümleşik iletişim her yerden her zaman erişim sağlıyor
Tümleşik iletişimin en önemli avantajlarından birisi her yerden her zaman cep telefonu, tablet, bilgisayar ya da akıllı telefonlar üzerinden erişim imkanı sağlayabilmesi. Bu da her geçen gün daha da küreselleşen şirketler için çok önemli bir özellik olarak ortaya çıkıyor.
IBM Türk Tümleşik İletişim Çözümleri Satış Müdürü Erhan Güçdemir, “Tümleşik iletişim şirketlerin her an, her yerden işini yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde iletişim ve ağ ortamlarının tasarım, uygulama ve yönetimi üzerine odaklanarak bunların iyileştirilmesini amaçlıyor. İnsanların değişen iş yapma kültürlerine yanıt veren bir platform sağlayarak akıllı çalışma ortamları oluşturmayı ve verimliliği artırmayı hedefliyor” dedi.
Tümleşik iletişimin iş süreçlerinin hızlanmasını ve böylece iş verimliliğinin artmasını sağlarken şirketin daha rekabetçi bir hale gelerek müşteri memnuniyetini artırmasına, pazardan daha fazla pay almasına ve ayrıca telekomünikasyon giderlerinde tasarruf sağlamasına katkı sağladığını belirten İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal sözlerine şöyle devam etti: “En önemlisi, günümüzde geleneksel çalışma ortamlarından mobil çalışma ortamlarına doğru yaşanan geçiş sürecini tümleşik iletişim cihazları ile yönetiyoruz diyebiliriz.”

Microsoft Türkiye İş Üretkenliği Çözümleri Ürün Yöneticisi Atalay Aktaş’a göre tümleşik iletişim, çağdaş dünyada e-posta, anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme, video konferans gibi farklı iletişim olanaklarını tek bir noktada buluşturarak kurumlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Tümleşik iletişimin en büyük faydasının cihazdan ve mekandan bağımsız olarak çalışanların ulaşılabilirliğini sağlamak olduğunu aktaran Aktaş sözlerine şöyle devam etti: “İletişim kurmak istediğiniz birim veya çalışana tek seferde ulaşabilmek, iş sürekliliği ve verimlilik adına büyük faydaları beraberinde getiriyor. Dahası, tümleşik iletişimin ortaya koyduğu video, mesaj, ses, görüntü paylaşımı, dosya aktarımı gibi özellikler bilgi akışını ve birlikte çalışmayı çok daha verimli hale getiriyor.”
Tümleşik iletişim = Rekabet avantajı
NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı ise tümleşik iletişimin şirketler için rakipler arasından sıyrılmanın en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: “Tümleşik iletişim, iş süreçlerinin tek bir platform üzerinden ve mekandan bağımsız olarak yönetilmesi sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bu da kurumların iletişimi her zaman, her yerde sürekli kılabilmesini, hızlı ve etkileşimli geri dönüşler yapabilmesini, müşterilerinin ve iş ortaklarının taleplerine yönelik en kısa sürede karar alabilme çevikliğine sahip olabilmesini sağlıyor.”
Proline Ağ Çözümleri Yöneticisi Ahmet Eriş tümleşik iletişim ve avantajları ile ilgili olarak şu bilgileri aktardı: “İstediğimiz anda mesajlaşmak, e-posta göndermek, sesli ve görüntülü görüşmek, sosyal ağlara bağlanmak, resim, video ve içerik paylaşmak gibi kavramlar artık yalnızca bireysel değil, kurumsal ihtiyaçlar olarak da değerlendiriliyor. İletişim odaklı yeni teknolojiler için üretilen çözümler, şirketlerin iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırmak ve iletişimin sürekliliğini sağlamak için tasarlanıyor. Tümleşik iletişim sayesinde şirketler; veri, görüntü ya da ses tabanlı tüm bilgileri tek kanal üzerinden paylaşabiliyor. Böylelikle tümleşik iletişim hem genel maliyetleri olumlu etkileyebiliyor hem de iş süreçlerine entegre edildiğinde verimi artırabiliyor.”
Tümleşik iletişim gelişmeye devam ediyor
Yıllardır birçok şirketin gündeminde olan ve her geçen gün gelişen bir teknoloji olan tümleşik iletişimde son birkaç yıldır önemli değişiklikler yaşanıyor. Hem teknolojik hem de sosyal açıdan meydana gelen bu değişiklikler doğal olarak şirketleri de etkiliyor.
SurGATE Labs CTO’su İsmail Yenigül’e göre en önemli gelişmeler mobil ve bulut alanında yaşanıyor: “Küçük işletmeler bulut tabanlı tümleşik iletişim çözümleri ile yatırım ve operasyonal maliyetleri düşürmeyi hedeflerken, bin kullanıcı üzerindeki kurumlar için kendi bünyelerinde çözüm oluşturmanın maliyeti daha düşüktür. Kurumsal şirketlerdeki BYOD (Bring Your Own Device) talebi ile tümleşik çözüm sunan şirketler mobil tarafta yoğun geliştirmeler yapmaya devam ediyor.”
Son yılların en önemli gelişmelerinden birisi de sosyal ağlar. Birçok şirket müşterilerine sosyal medya üzerinden erişmeyi ya da onlarla sosyal medya üzerinden etkileşmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla sosyal medya çözümleri de tümleşik iletişim çözümlerine dahil oluyor.
Alfacom Genel Müdürü Yener Ürün sosyal medya ve son yıllarda tümleşik iletişim çözümlerini etkileyen eğilimler hakkında şunları söyledi: “Son zamanlarda sosyal ağ kullanım yoğunluğunun buna bağlı olarak etkinliğinin anlık ve hızlı bir şekilde artması şirketlerin bu sosyal ağ kanallarını da firmanın iletişim süreçlerine bütünleştirmeyi zorunlu kılıyor. Müşteriye ulaşmada sosyal ağlar mutlaka tümleşik iletişim içine dahil edilmeli diye düşünen üreticiler de aynı şekilde tasarımları bu yönde geliştiriyorlar. Özellikle çağrı merkezleri tümleşik iletişim tüm avantajlarını kullanırken sosyal ağ erişimleri de birçok çağrı merkezinde sisteme dahil edilmiş durumda.”
Gelecekte bizleri neler bekliyor
Mobil çözümlerin gelecekte önem kazanacağını vurgulayan 4S Bilgi Teknolojileri Sistem Yöneticisi Yiğit Karakayalı sözlerine şöyle devam etti: “Gelecekte erişilebilirliğin daha da artmasını ve çözümlerin buna yönelik oluşturulacağını öngörebiliriz. Dolayısıyla akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlara yönelik uygulamalar artacak ve farklı konumlardaki insanların bir arada çalışabilirliği daha uygun hale gelecektir. Ses, video ve web konferans yetenekleri; anında mesajlaşma ve eposta ile birleşerek daha verimli hale gelecek. Bu tarz bir gelişim için planlamanın doğru yapılması ve güvenliğin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Şirket bilgilerinin dışarı çıkmasının kolaylaşacağı ve bunun önüne geçmek için de güvenlik çözümlerinin geliştirileceği bir dönem bizleri bekliyor. Sosyal iletişim uygulamalarının da kurumsal uygulamalar ile bütünleşmesinin sağlanması ile hem şirketlerin bilinirliğini artırmak, hem de çalışanların sosyal hayatlarından kopmamaları için daha ön plana çıkacaktır. Maliyetlerin her geçen gün düşmesini ve tümleşik iletişim çözümlerine yönelik taleplerin artmasını bekliyoruz. Demo merkezimizde tümleşik iletişim ile ilgili her türlü yeniliği müşterilerimizle beraber test ediyoruz.”

Tümleşik iletişimin faydaları  

KoçSistem İletişim Ağı ve İş istasyonları Satış Grup Yöneticisi Boran Kanber

Tümleşik iletişimin şirketlere sağladığı faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:
- Şirket çalışanlarının birbirlerinin uygunluk durumlarını görerek yazılı, sesli ve görüntülü iletişim kurabilmelerine imkan sağlar.
- Dünya üzerine dağılmış kullanıcıların birbirlerini sadece dahili numaraları ile (4-5-6 haneli) arayabilmelerini ve telefon faturalarında tasarruf elde edilmesini sağlar.
- Bu sistemlerle görüntülü konferanslar düzenlenebilir, bu konferanslara şirket içi/dışı kullanıcıların katılabilmesi sağlanabilir ve şirket içi eğitimler ve etkin çalışma grupları oluşturulabilir.
Son yıllardaki en önemli eğilimler arasında yeni “codec’ler” sayesinde yüksek kaliteli video konferans, tümleşik iletişim altyapı ürünlerine ait yazılımların sanal sunucular üzerinde desteklenebilmesinin sağlanması, akıllı mobil cihazlar için istemcilerin çıkarılması ve her bir akıllı cihazın bir tümleşik iletişim uç noktası olabilmesi, SIP protokolünün tüm üreticiler tarafından destekleniyor olması ve farklı üretici ürünlerinin aynı yapıda çalışabiliyor olması gibi yenilikler yer alıyor.

En önemli avantaj verimlilik artışı

Karel Tümleşik İletişim Çözümleri Direktörü
Hakan Hintoğlu

Tümleşik iletişimin sağladığı en önemli avantaj verimlilik artışı. Ses dışında video, mesajlaşma, konferans teknolojilerini de içine alan IP tabanlı tümleşik iletişim sistemleri kullanıcıların internet üzerinden her an her yerden ofisteymiş gibi çalışabilmesini sağlıyor.

Zengin durum bilgisi sayesinde erişilmek istenen kişiye en uygun yöntemle, en doğru zamanda hızlı şekilde erişilebiliyor. Hızla zenginleşen mobil uygulamalar ile hareket halindeyken akıllı telefon, tablet ve PC üzerinden rahatlıkla erişim sağlanabiliyor.
Bir diğer avantaj da elde edilen maliyet tasarrufu. Farklı konumlar arasındaki iletişim, şirketin veri ağından sağlanmaya başlandığından operatörlere ödenen tarife ücretleri ortadan kalkar, tüm konumlarda çalışan kullanıcılar tek bir sisteme bağlı olacağından sistem yetenekleri her kullanıcı için aynı olur ve sistem kolaylıkla yönetilebilir. Konferans yetenekleri ile seyahat masrafları ve harcanan zaman azalır. Çoğunlukla tek bir web sitesi üzerinden yönetilebilen ve sadece lisans ekleyerek kapasite artırımı yapılabilen, sanal sunucularda çalışabilen bu sistemler yönetim ve işletim giderlerinde tasarruf sağlar.
Tümleşik iletişim sistemleri, aslında bir BT sistemi olmaları ve bütünleşme için gereken arayüzlere sahip olmaları nedeniyle diğer BT sistemleri ile kolayca bütünleşik olarak iletişimi iş süreçlerine dahil etmekte avantaj sağlarlar. Outlook, Salesforce gibi sık kullanılan birçok kurumsal uygulamaya bütünleşme çoğu sistemde sunulan bir yetenektir.
ETİKETLER : Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics