Dosya Tümleşik iletişim 06 NİSAN 2015 / 09:11

Tümleşik sistemler iş süreçlerinde verimi artırıyor

İş dünyası ve iş yapış biçimleri her geçen gün yeniden şekilleniyor. Dolayısıyla artan hız ile yoğunluk karşısında, mekân ve zamandan bağımsız yeni nesil iletişim yöntemlerine ihtiyaç duyuyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte artık, nerede olursak olalım, herhangi bir cihaz aracılığıyla, ihtiyaç duyduğumuz zamanda istediğimiz kişilere ulaşabiliyoruz. Bu iletişimi ister görüntülü ister doküman paylaşımlı gerçekleştirebilmek, tümleşik iletişim yöntemleriyle elde ettiğimiz en temel avantaj olarak göze çarpıyor. Tümleşik iletişim yöntemleri, internete her noktadan, güvenli ve yeterli bant genişliğinde, hesaplı bir maliyetle erişebilmeyi; farklı cihazlarla bağlı kalarak bir arada çalışabilmeyi mümkün kılıyor.

Ofis ve zamana bağımlı şirket kültüründen yeni nesil gezici çalışanlara ve sürekli seyahat eden üst seviye yöneticilere doğru bir evrimleşme yaşıyoruz. Şirketler, tümleşik iletişim sistemleriyle, maliyeti yüksek son kullanıcı cihazlarına gerek kalmadan, iş süreçlerini daha kolay ve verimli hale getirebiliyor. Böylece, farklı noktalardaki kişileri bir araya getirmek için harcanan ulaşım giderlerinden tasarruf ediliyor, katılımcılar ise değerli zamanlarını daha etkin kullanabiliyor.

Yeni nesil sistemler uzakları yakın kılıyor

Görüntü ve ses kalitesi konusunda kullanıcı tecrübesini en üst seviyeye taşıyacak şekilde tasarlanan Telepresence Sistemleri, katılımcıların toplantılarını, yüz yüze ve aynı mekândaymış hissiyatıyla gerçekleştirmesi ihtiyacına cevap veriyor. Sistem sayesinde; birbirinden kilometrelerce uzakta, hatta farklı kıtalarda bulunan kişilerin, bir toplantıyı aynı masada oturuyormuş gibi gerçekleştirmeleri mümkün oluyor.

Webex Sistemleri’yle kişiler; mekân, zaman ve cihazdan bağımsız olarak, çalışma arkadaşları, iş ortağı firmalar ve müşterileriyle etkileşime geçebiliyor. Bu etkileşim, sıradan bir çokluortam ses görüşmesiyle olabileceği gibi, bir eğitimin dokümanının çalışanlarla paylaşılarak yapılmasına imkân sağlıyor. Aynı zamanda, eğitimin sonunda anket ve sınav yapılabilecek şekilde görüntülü, çok katılımcılı bir sanal etkinliğe dönüştürülebiliyor.

Şirketler, Telepresence ve Webex çözümleriyle, karbon salımında sağladıkları azalma ve enerji tasarrufuyla ilgili somut verileri paylaşıyor. Doğaya karşı sorumluluğunu ve bu konudaki hassasiyetini topluma iletiyor. Telepresence ve Webex sistemleri kullanılarak düzenlenecek toplantıları alışkanlık haline getirebilen ve iş süreçlerinde bu sistemleri yaygın kullanabilen şirketler, kısa süre içerisinde yaptığı yatırımın geri dönüşünü alabiliyor. Ulaşım masrafları ve seyahatler esnasında kaybedilen çalışma saatlerinin finansal karşılığı, yapılan yatırımların kendini hızla amorti etmesini sağlıyor.

Gelecekte entegrasyon artacak

Görüntülü iletişim, iki kullanıcı arasında noktadan noktaya gerçekleşebileceği gibi, çok sayıda katılımcının farklı coğrafyalardan dâhil olduğu bir şekilde de karşımıza çıkabiliyor. Kullanıcıların bilgiişlem ekiplerinin desteği olmaksızın görüntülü görüşmeleri yönetebilmeleri, bu iletişimin kolaylığını gösteriyor. Mobil kullanıcıların, akıllı telefonları veya tablet cihazlarıyla bir Telepresence görüşmesine dahil olabilmeleri mümkün. Bu şekilde, şirket içi görüntülü görüşme çözümleri, şirket dışında hareket halindeki kullanıcılar için de erişilebilir hale geliyor. Ayrıca, kişilerin mekânlara bağımlılığını azaltarak, şirketlerin görüntülü görüşme cihazlarına büyük yatırımlar yapmasını engelliyor. Bu bilgiler ışığında, yakın gelecekte görüntülü iletişimin, sesli iletişimin önüne geçeceğini söyleyebiliriz.

Gelecekte mobil, görüntülü ve sosyal platformlarla entegre uygulamaların artacağını, tümleşik iletişim altyapılarının ise daha genel, şirketler arası ve son kullanıcıları da kapsayacak şekilde entegre olacağını öngörebiliriz.

 Netaş Bütünleşik İletişim Çözümleri Müdürü Atınç Baytan
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics