Dosya Tümleşik iletişim 06 NİSAN 2015 / 09:11

Tümleşik sistemler iş süreçlerine esneklik kattı

Tümleşik iletişim yapılarının mobil çalışma ortamlarına uygun olması nedeniyle zaman mekan bağımsız iş yapış modelleri daha  yaygın hale gelmektedir. Birçok ekip sanal ve matrik yapılarda çalışmaktadır. Bu yapıların işbirliği içinde çalışması tümleşik iletişim teknolojileri ile gerçekleşmektedir. Oluşan bu yeni düzende yöneticilerin, birbirlerinden farklı konumlarda çalışan çalışanların yönetimini ve performanslarının takibini tümleşik iletişim altyapıları kullanmadan verimli olarak yönetmeleri de zor olmaktadır. Burada tümleşik iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlardan yararlanılabilir. Örneğin e-posta gönderimi yerine anlık mesajlaşma ekipler arası iletişimi hızlandıracağı gibi artıracaktır.

Şirket çalışanların yetkinliklerini geliştirmeleri açısından önemli yer tutan eğitimler, tümleşik iletişim yapıları ile uzaktan eğitim modelini mümkün kılar. Bu da şirketlerin; ulaşım, konaklama gibi maliyetlerinde tasarruf sağlamasına yardımcı olurken, planlamalarını daha esnek bir model üzerinden yapmalarını sağlar. Diğer taraftan birçok firma bazı işlerini alt yüklenicileri ile gerçekleştiriyor. Bu yapıların da tümleşik iletişim sistemleri ile desteklenmesi durumunda ekipler arasında artan işbirliği neticesinde çalışmalar daha verimli yürütülmektedir.

İş hayatı mobiliteyle beraber hareketleniyor

Günümüzde mobilite kavramı günlük hayatta ve iş süreçlerinde önemli bir yer kazanmış durumda. Bu durumun oluşmasında tablet bilgisayar ve akıllı telefonların yaygınlaşmasının da etkisi yadsınamaz. Bu cihazları iş süreçlerinde kullanan çalışanların daha mutlu ve motivasyonlarının daha yüksek olduğu, şirket açısından da verimlilik ve tasarruf sağladığı gözlenmektedir.

Dünya genelinde çalışma modelleri, evden çalışma ve mobil ortamlardan iş yapma şeklinde yayılımını sürdürüyor. Tümleşik iletişim altyapıları, sunduğu çözümlerle  bu alanda da şirketlere farklı çözümler sunuyor.

Mobilitenin yaygınlaşması ile geleneksel çalışma modelleri değişmeye; bu eğilimle birlikte pek çok sistem ve uygulama mobil hale gelmeye başladı. Tümleşik iletişim sistemlerinin yetenekleri geliştikçe iş hayatındaki etkinliği de artmaya başladı. Özellikle raporlama için  bu teknolojiler daha fazla şirket tarafından tercih edilir konuma geldi.  Örneğin haftalık raporların gönderimlerinde, sadece e-mail değil, anlık mesajlaşma ya da sesli mesaj gönderimi gibi farklı yöntemler kullanılmaya başlandı.

Melez yapı desteği şart

Günümüzün en önemli değişimlerinden biri ise tümleşik iletişim sistemlerinin de bir hizmet olarak verilebildiği bulut bilişim modelleri. Her geçen gün daha fazla şirket, süreçsel ya da çeşitli nedenlerden dolayı hibrid yapıda bulut sistemlerine geçmeye başladı. Bu nedenle tümleşik iletişim hizmeti sunan şirketlerdeki mevcut sistemlerin, bulut bilişim ile entegre çalışabilecek hibrid yapıyı desteklemesi çok önemli.

 KoçSistem Hizmet Entegrasyonu Çözüm ve Hizmetler Grup Yöneticisi Orhan Düz
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics