Dosya Tümleşik iletişim 17 ŞUBAT 2014 / 08:23

Yatırım yapmadan önce ihtiyaçlar belirlenmeli

Tümleşik iletişim sistemleri geleneksel sistemlerden farklı olarak birçok özelliği beraberinde getirdiğinden yatırım yapmadan önce ihtiyaçların belirlenmesi büyük önem taşıyor.

Tümleşik iletişim çözümleri seçilirken şirket çalışanlarının şu an ne ihtiyaçları olduğu, gelecekte başka ne gibi ihtiyaçlar duyabilecekleri doğru bir şekilde incelenerek en uygun çözümün tercih edilmesi gerekiyor. Seçilen çözümün ileride doğabilecek farklı ihtiyaçlara ya da kullanıcı sayısının artması gibi durumlar karşısında genişletilebilir olması da önemli noktalar arasında yer alıyor.
İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal tümleşik iletişim çözümlerine yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle özetliyor: “İlk yatırım yapılırken, kullanıcıların ihtiyaç duymayacakları çok fazla servis ve hizmet tanımlı olabiliyor. Karar verme konumunda olan teknoloji yöneticilerinin, hangi özellikleri daha çok kullanacaklarını belirleyerek yatırım adımı atmalarında yarar var. Bu sayede ilk yatırım maliyetleri çok yükselmeyecektir. Şirketin büyüyebileceği, ihtiyaçların farklılaşabileceği de düşünülerek; büyütülebilir, geliştirilebilir, modüler esnek bir yapı tercih edilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da lisanslama. Kimi üretici ömür boyu lisans verirken, yıllık, 2 yıllık lisans veren markalar da bulunuyor. Kısa lisanslama süresi olan ürünlerin toplam sahip olma maliyeti de yüksek olacaktır. Tümleşik iletişim cihazlarının uzaktan yönetimi de bu işin önemli bir yönünü teşkil ediyor. Çalışanlar akıllı cihazlarını hem kurumsal işlerinde hem de özel yaşamında aktif olarak kullanıyorlar. Akıllı cihazların iş ve özel kullanım olarak iki farklı profilde yönetilebilmesi şirketler için güvenlik ve kurumsal kimlik açısından önem taşıyor.”
Standartlara dayalı çözümler tercih edilmeli
Son olarak spesifik protokolleri kullanan üreticiler yerine genel kabul görmüş standartlarda cihaz geliştiren ve bu protokolleri kullanan üreticilerin tercih edilmesinin yararlı olacağına dikkat çeken Karşal “Son olarak spesifik protokolleri kullanan üreticiler yerine, genel kabul görmüş standartlarda cihaz geliştiren ve bu protokolleri kullanan üreticilerin tercih edilmesi de yararlı olacaktır. Bugün ihtiyaç duyulmayan bir özellik, daha sonra eklenmek istendiğinde, aynı üreticinin bir modülü sisteme dahil edilerek çözülebilir. Ancak sistemi geliştirirken yeni eklentiyi başka bir üreticiden almak gerekirse, sistemin genel kabul görmüş bir standartta olmaması, çözüm geliştirmeyi daha zor ve daha maliyetli hale getirebilir. Burada maliyetleri düşürmek için bulut teknolojilerinin değerlendirilmesi de faydalı olacaktır. Sonuç olarak, tümleşik iletişim teknolojileri şirketlerin işlerini yönetmeleri için sunulan bir araç ve bu sayede işletmeler asıl işlerine daha fazla odaklanabiliyorlar” dedi.
Tüm iletişim platformlarında olduğu gibi hizmeti sağlayan donanımlar, altyapı, mevcut sistemlerle bütünleşme gibi konuların çok önemli olduğunu vurgulayan Sennheiser Telekom Ürünleri Ülke Müdürü Henri Çiprut sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bunlar sistemi yöneten taraf için değerli iken, kullanıcılar aldıkları hizmeti her zaman eskisi ile kıyaslayacaklar. Başka bir deyişle platformun kullanıcıları tarafındaki değer algısı en basitinden telefonda duydukları ses kalitesi ile doğrudan ilişkili olacaktır. Bu açıdan bakıldığında tüm donanımlar gibi kullanılacak ses donanımlarının başka bir deyişle kulaklıkların da özellikle tümleşik iletişim için özel tasarlanmış modellerden seçilmesi çok önemli. Özellikle kablosuz tarafta kullanıcının ihtiyaçlarına göre doğru teknolojinin (DECT veya Bluetooth) seçilmesi, seçilen modelin birden fazla cihaza aynı anda bağlı olabilmesi gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekiyor.”
“Öncelikle tümleşik iletişim sistemi yatırımının hangi amaçla yapıldığının iyi düşünülmesinde fayda var. Bu sayede gereksiz maliyetlerden ve teknik karmaşadan kaçınmak mümkün olacaktır. Sadece ilk satın alma değil 5 yıllık toplam sahip olma maliyetinin hesaplanması zamana yayılmış gerçek maliyetlerin görülebilmesi için önemlidir” diyen Karel Tümleşik İletişim Çözümleri Direktörü Hakan Hintoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “ Ayrıca tümleşik iletişimin önünü açan gelişmenin ağ altyapılarındaki kalite ve hızın artması olduğu gerçeği unutulmamalı. Tümleşik iletişim sistemi yatırımından önce kurumların ağ altyapılarını ve veri merkezlerini bu konuda uzman bir çözüm sağlayıcının danışmanlığında gözden geçirmeleri ve gereken düzenlemeleri yapmaları gerekecek.”
Microsoft Türkiye İş Üretkenliği Çözümleri Ürün Yöneticisi Atalay Aktaş’a göre tümleşik iletişim yatırımında çözümün niteliği kadar kapsamı, genişleme olanakları, güvenliği, desteklediği platformlar ve ortaya koyduğu ekonomik değer de önemli. Ayrıca bulut bilişime dayalı çözümlerin de bu alanda büyük bir potansiyel vaat ettiğini sözlerine ekledi.

Tümleşik iletişim politikaları geliştirmek şart

Behçet Yumrukçallı
NetApp Türkiye Genel Müdürü

Her şeyden önce şirketlerin tümleşik iletişim politikaları geliştirmeleri (aynı zamanda bir alt başlık olarak örneğin mobil güvenlik politikası) ve bu politikaların çalışanlar tarafından anlaşıldığından emin olmaları gerekiyor. Bulut bilişimin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer etmesi nedeniyle tercih edilen ve yatırım yapılan tümleşik iletişim uygulamalarında, örneğin mobil cihaz üzerinde, güvenli bir muhafaza alanı oluşturan ve BT’nin içindeki bilgileri sürekli kontrol altında tutmasını sağlayan kullanışlı çözümler bulunmalı çünkü “muhafaza alanı” yaklaşımı birçok yaygın cihaz yönetimi, BYOD ve kurumsal uyumluluk endişesini ortadan kaldırır. Ayrıca, BT liderlerinin, bir yandan mevcut kural ve politikaları korurken, öte yandan doğru kişiye, doğru cihaz üzerinde ve doğru zamanda doğru bilgiye erişim vermek amacıyla kullanıcı erişimini de kolayca özelleştirmelerini sağlar. Böylece kullanıcılar ve kurumsal veriler üzerinde yeni bir kontrol düzeyi sunar. Buna ek olarak, karmaşık kurulum ya da verileri kopyalama veya dönüştürme işlemleri gerektirmeyen çözümler, işletmelerin bu verileri kolayca ve tam bir güvenle dağıtmasına yardımcı olur.
ETİKETLER : Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics