Dosya Üniversiteler ve BT Eğitimleri 23 TEMMUZ 2017 / 17:23

BT yaygınlaşıyor, kalifiye eleman sıkıntısı artıyor

Bilişim teknolojileri hem iş hem de sosyal hayatın her alanını sararken bu teknolojileri hem geliştirecek hem de farklı alanlarda kullanabilecek elemanlara olan ihtiyaç da artıyor. Bilişim alanında yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı sadece Türkiye’nin değil, hemen hemen tüm dünyanın sorunu. Kalifiye eleman sıkıntısı birçok alanda yaşanıyor ama en fazla sıkıntının yaşandığı alan da bilişim.
Ülkemizde yüksek oranlarda seyreden işsizlik sorunu var ve işsiz kitlemizin büyük bir çoğunluğu da gençlerden oluşuyor. Bu sorunun çözümünde sağlıklı insan kaynağı projelerine ihtiyacımız olduğu aşikar. Burada da önemli görev düşen kurumlardan bir tanesi de üniversiteler. Devlet ve özel üniversitelerimiz bilişim bölümleri ve programları ile bu boşluğu doldurma çabasındalar. Tabii yükün tümünü üniversitelere yüklemek de haksızlık olur. Tüm paydaşlar bu konuda elini taşın altına sokmadan bu sorun çözülecek gibi görünmüyor.
Diğer bir yandan da yazılım ya da uygulama yetiştirmenin yanı sıra sağlık, hukuk, mühendislik, tasarım gibi birçok bölümde okuyan üniversitelilerimizin de mesleklerini daha iyi yapabilmeleri için eğitimlerinde mutlaka bilişimi göz ardı etmemeleri, bilgisayar okuryazarlığı seviyesinden daha ileri bilgilere ve teknoloji becerilerine sahip olmaları gerekiyor.
ETİKETLER : 1131

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics