Dosya Üniversiteler ve BT Eğitimleri 23 TEMMUZ 2017 / 11:10

Deneyim, kalite ve uygulama giderek önem kazanacak

Bilişim alanında kalifiye eleman ihtiyacı hızla artarken, buna paralel olarak yeni programlarının da hayata geçmesi gerekiyor. Bu eğitim programlarının kalitesinin de artması gerektiğini belirten Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Dr. Selim Akyonuş, şu bilgileri verdi:
“Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne birçok kurumdan gelen iş taleplerinden bilişim alanındaki kalifiye eleman ihtiyacı konusunda bilgi sahibiyiz. Ayrıca, öğrencilerimizin daha mezun olmadan veya mezuniyetleri sonrasında rahatlıkla iş bulduklarının farkındayız. Bilişim alanında ki eğitim programlarının sayı ve kalite olarak artması gerekir. Biz Doğuş Üniversitesi olarak Bilgisayar Mühendisliği programına ek olarak Yazılım Mühendisliği Bölümünü de açtık. Bu programa da büyük bir talep olduğunu gözlemlemekteyiz.
Ülke çapında birçok üniversite ve özel kurum farklı isim ve içeriklerle bilişim eğitimleri sunmaktadır. Bu alanda deneyim, kalite ve uygulama giderek önem kazanacaktır. Biz 20 yıllık ve MÜDEK tarafından akredite olmuş bir bölümüz. Biz bölümüzde pratik uygulamalara ve proje çalışmalarına önem vermekteyiz. Birçok dersimiz 2 saat teori ve 2 saat uygulama/laboratuvar çalışmasından oluşmaktadır.  Öğrencilerimizin proje konusunu gerçek iş uygulamalarından seçmelerini ve yaygın olarak iş hayatında kullanılan teknoloji ve araçlarla projelerini gerçekleştirmesini teşvik ediyoruz.
Her öğrenci öncellikle sevdiği bir mesleği seçmeli ve öğrenim görmelidir. Bu arada seçeceği mesleği de iyi tanımalıdır.  Birçok genç bilişim teknolojilerine ve bilgisayar oyunlarına çok meraklıdır. Bilişim teknolojilerini kullanmak ve geliştirmek ise tamamen farklıdır. Bu nedenle bilişim alanındaki meslekleri ve iş hayatında nasıl bir çalışmanın kendilerinden beklediğini iyi anlamaları gerekir.
Birçok sektörde yaygın kullanımı ve her geçen yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi nedeni ile her zaman bilişim alanında iş ihtiyacı olacak ve mezunlar iş bulmada zorlanmayacaktır.
Birçok bölüm en az bir zorunlu bilişim dersi almaktadır. Arzu eden öğrenciler seçmeli ders olarak da bölümüzden ders alabilmektedir. Ayrıca öğrenciler isterlerse bölümüzde yan-dal ve çift ana-dal yapabilmektedir. Bunun yanında bilişim sektöründen farklı konularda üniversitemize davet ettiğimiz uzmanların verdiği seminerle öğrencilerimizin bilişim alanındaki güncel gelişmelerden ve iş hayatındaki uygulamalardan haberdar olmalarını sağlıyoruz.”
 
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics