Dosya Uydu Teknolojileri 27 MART 2016 / 10:54

Uydular etkili ve gerçek zamanlı bilgiye ihtiyaç duyulan her yerde anahtar konumda

Elliyi aşkın uyduya sahip bir filoya sahip olan SES, yayıncı kuruluşlara, içerik ve internet servis sağlayıcılarına, mobil ve sabit şebeke operatörlerine, şirketlere ve devlet kurumlarına uydu iletişim hizmeti sunuyor. Yüksek kaliteli servisi ilke edinen SES, dünya çapında yayılmış farkı kültürlerden gelen bölgesel ekipleriyle müşterilerle yakın temas halinde çalışıyor. SES Türkiye İş ve Geliştirme Müdürü N. Bilge Atilla, uydu teknolojileri hakkında şu bilgileri verdi:
“Uydu teknolojileri birçok faaliyet alanında kullanılmaktadır. Özellikle SES’in GEO ve MEO uyduları, görüntü (TV ve Radyo yayıncılığı), veri (VSAT, karasal yayın çözümünün yetersiz olduğu yerler), denizcilik ve havacılık endüstrileri ile kamu ve savunma sektörü ihtiyaçlarını karşılamak için hizmetler sunar. Türkiye, uyduları ve sunulan hizmetlerle gözler önündedir.
Uydular üstün, etkili ve gerçek zamanlı bilgiye ihtiyaç duyulan her yerde anahtar konumdadır. SES uyduları, merkez ve çevre birimlerin kara, deniz ve havada birbirine bağlantılı kalmasını sağlayacak sabit ve mobil çözümler sunar. Bunlar, ağ merkezli uydu iletişimi, dünya çapında geniş-bant internet kapsamı, hatta ihtiyaç halinde uçtan uca özel çözümlere kadar uzanır. 
4K TV yayıncılığı yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyar. Böylesi bir ihtiyacı karşılayabilecek en öncü platform ise uydulardır. Bu nedenle, yayıncılardan yoğun ilgi görüyoruz. Dünyanın ilk Ultra HD kanalı da dahil, bugün SES uyduları, 8 Ultra-HD kanalını iletmektedir.
Ekranlar gün geçtikçe büyüyor, bu da yüksek kalite ve çözünürlük ihtiyacını da birlikte getiriyor. Yayıncıların da bu ihtiyaç karşısında sunacağı kaliteli içerik HD’ye olan talebi arttırıyor. Tabii ki 4K yayıncılık da bu kapsamda gelişecek.  
Uydular gelecekte ortadan kaybolmayacak. Bugün olduğu gibi, yayıncılık ve veri ihtiyaçlarının yanı sıra IPTV, kablolu ve karasal ağları destekleyecek. Hatta, kalite aynı kalacak şekilde, kaç kişinin aynı anda izlediğine bakılmaksızın bir spor karşılaşmasını aynı anda izleyen bir çok izleyicinin bir araya geldiği anlık canlı yayınlarda uzak ara en iyi çözüm olmaya da devam edecek.                                                                                 
SES, az gelişmiş ülkelerin uydu ihtiyaçları için de çalışmaktadır. Yakın zamanda SES ve FRIENDSHIP organizasyonu gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığı çalışmalarına fayda sağlamayı hedefleyen son teknoloji ürünü denizcilik VSAT çözümü SATMED’i hayata geçirdi. SATMED, FRIENDSHIP’ın Lifebuoy, Emirates, Rongdhonu (eski adı Rainbow Warrior II) gezici hastane gemilerinde kullanılan uydu tabanlı ilk e-Sağlık platformudur.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics