Dosya Veri Depolama Hizmetine Her Zaman İhtiyaç Olacak 11 KASIM 2012 / 14:37

İhtiyaçlara uygun depo oluşturmak gerek

Veri miktarı sürekli artış halinde. Bu veriyi düzenli bir biçimde toplayabilmek, ihtiyaç anında buna erişimi sağlamak ve bu erişimde görev bazlı ayrımlar yapabilmek, yeni gelen verileri de bu yapıya sistemi bozmayacak biçimde ekleyebilmek kurumsal hazine olan verinin sağlıklı ve anlamlı olmasını sağlıyor. Ama bu anlamlı yapıya sahip olmak için kurum ve şirketler de veri depolama altyapısını oluştururken, varolan yapılarını ihtiyaçları paralelinde geliştirirken bir strateji ile yol almalı. Hele de büyük veri ve bulut bilişim gerçeği karşısında bir strateji ile ilerlemek şart.
4S Kurumsal Teknoloji Danışmanı Ökkeş Özdemir de, büyük veri ve bulut bilişim kavramlarının hayata geçmesi ışığında, veri artış hızını hesaplamanın daha da zorlaştığına işaret etti. “Üstüne bir de depolama sistemlerinin sıkça yenilenmesi eklendiğinde, bana göre kurumlar küçük kapasitelerde disk alımı yapıp, ileride disk ekleyerek büyütmek yerine, ilk alımda mümkün olduğunda çok kapasitede disk almalılar” önerisini yapan Özdemir’e göre, bu stratejinin önemli avantajları var: İlk alımlarda alınan indirimlerin daha yüksek olmasının yanı sıra, bu şekilde ürünlerin satıştan kalktığı için yedek parçadan yapılacak disk artırımlarının yüksek maliyetlerinin de önüne geçilebiliyor. Özdemir, “Ayrıca, ilk disk sistemi alımı planlanırken, elde mevcut disk sistemleri varsa, bunlar tek bir yönetim arayüzü altında sanallaştıracak çözümlerin tercih edilmesi de yatırımın korunması açısından gerekli” hatırlatmasını yaptı.
Danışmanlık desteğinin önemi
Günümüzde ölçüleri aşan sayısal veri miktarına dikkat çeken HP Türkiye Depolama Kategori Müdürü İlker Rodoplu da bu ölçekteki veriyi yönetmenin ve kullanmanın gittikçe zorlaştığını vurguladı. Ama Batuker’in de işaret ettiği gibi, kurumların faaliyetlerini sürdürmesi için bilgiyi en hızlı ve verimli şekilde toplaması, saklaması, arşivlemesi, taraması ve depolanan verilere anında erişmesi gerekiyor. “Bu noktada kurumlar, karmaşıklığı artırmadan çeviklik sağlayacak bir depolama sistemine ihtiyaç duyuyor” diyen Batuker, şu hatırlatmayı da yaptı:
“HP danışmanları, kurumların ihtiyaç duyulan esnek depolama altyapısını kurmasına yardımcı oluyor. Çevik kurumlar, bilişim altyapılarını değişen iş stratejilerine kolayca uyum sağlayarak ve veri merkezlerinde maliyeti azaltarak veriye güvenli erişim sağlıyor. Ancak, bütün bu faktörlerin bir veri ve risk yönetimi yaklaşımıyla yönetilmesi gerekiyor. Kurumların günümüzde doğru bir depolama stratejisi izleyebilmek ve maliyetleri düşürmek amacıyla depolama danışmanlık hizmetleri almaya başladığını görüyoruz. Aslında, danışmanlık hizmetleri depolamada karmaşıklığı gidermenin en kullanışlı yolu olarak karşımıza çıkıyor.”
Western Digital Türkiye Dahili Disklerden Sorumlu Ülke Müdürü Arkın Balıkçıoğlu’na göre, kurumlar veri depolama altyapısını oluştururken veya geliştirirken bazı temel konuları göz önüne almalı. Bunlardan ilki veri ve uygulamaların yedeklenmesi. Buna göre, sunucu ve bilgisayarların birer yedeğinin oluşturulması, uygulama ve işletim sisteminin ‘sorun-öncesi’ duruma döndürülebilmesi açısından önemli. Balıkçıoğlu’nun dikkat çektiği ikinci konu kurtarma süresi noktası, ne kadar ömürlü verinin en önemli olduğu. Buna göre, kurtarma süresinin tarihi ve zamanı kurumsal stratejiler göz önüne alınarak belirlenmeli. Balıkçıoğlu, üçüncü olarak çevrimiçi veya fiziksel verileri sadece yerel olarak yedeklememek gerektiğine dikkat çekti. “Aynı zamanda başka bir yerde yedek tutmanız, verilerinizi kurtarma sürecinin hız kazanmasını garantiler” diyen Balıkçıoğlu, şöyle devam etti:
“Verilerinizi sağlıklı olarak yedeklediğinizden emin olun. Son olarak da, sunucularınızı unutmayın. İş verileriniz sadece ‘Dokümanlarım’ klasöründekilerden ibaret değil. E-posta sunucunuz, uygulamalar sunucunuz ve kullandığınız diğer sunucular, yani internet siteniz ve barındırma yapınız üzerindeki verileriniz de yedeklenmeli.”

VERİ DEPOLAMAKTAN DAHA FAZLASI GEREK

Soner-CesurGünümüzde verilerin adeta bir çığ gibi büyüdüğüne dikkat çeken NetApp Türkiye Kanal Müdürü Soner Cesur’a göre, bu büyüme beraberinde yazılım ve donanım altyapısının her geçen gün karmaşıklaşması sonucunu getiriyor. Bu karmaşıklığın, verilerin depolanması ve depolanan verilerin yönetilmesini de zorlaştırdığına işaret eden Cesur, “Bu noktada kurumların en önemli ihtiyaçları olarak altyapılarını basit ve etkin şekilde yönetebilmek, analiz etme yeteneğine sahip olup geleceğini de şekillendirebilmek ve planlamak öne çıkıyor” dedi. Cesur şöyle devam etti:
“İş ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, daha verimli bir BT yapısına geçmek şirketlerin yatırım öncelikleri arasına girmiş durumda. BT liderlerinin vereceği kararlar uzun soluklu başarıyı da getirecek kararlar. Bu yüzden şirketler öncelikle veri depolama stratejilerini uzun vadeli yapmalı. İhtiyaçlarını en iyi ve doğru şekilde belirlerken, pazarda sunulan çözümlerden kendi ihtiyaçlarını en iyi adresleyen çözümleri tercih etmeliler. Son dönemdeki gelişmelerde, veri merkezi güvenliğinin nasıl sağlandığı ve sürekliliği önem kazanıyor. Unutulmamalı ki; önemli olan sadece veriyi depolamak değil, bunları akıllı bir biçimde yönetebilmek, veriyi erişilebilir, güvenli ve etkili kılmak.”

ipek binyildizÖNCELİK; ÖNGÖRÜ SAHİBİ OLMAK

Seagate Türkiye ve İsrail Bölge Satış Müdürü İpek Binyıldız’a göre, altyapı oluşturmak ya da geliştirmek için öncelikle bir öngörünün olması gerekiyor. Binyıldız, şu eklemeyi de yaptı:
“Sürekli artan veri depolama kapasitesi ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı, depolanan veriye her an, her yerden hızlı bir şekilde ulaşılabilecek çözümlere yönelmeli, planlamalar bu doğrultuda yapılmalı. Altyapının geliştirilmesi esnasında da var olan verilerin yedeklenmesi, veri güvenliğinin sağlanması gibi önemli hususlar atlanmamalı.”

Mehmet-ÇolakoğluŞİRKETLER BÜYÜME EĞİLİMLERİNİ DİKKATE ALMALI

Rekabetin yoğunluğuna ve yapılan yatırımlardan uzun dönem fayda beklenen bir zamanda olunduğuna dikkat çeken Avnet Sanallaştırma Çözümleri Teknik Danışmanı Mehmet Çolakoğlu, bunun bir parçası olarak şirketlerin, tüm kurumsal hafızalarını oluşturan veri depolama sistemlerinin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olması gerektiği kanısında. Bu alanda yatırım yaparken de kendi büyüme eğilimlerini dikkate alarak hem kapasite hem de performans olarak ölçeklenebilir bir sisteme yatırım yapmalarının en doğru karar olacağına işaret eden Çolakoğlu, “Aksi takdirde, 1-2 yıl içinde yeni bir veri depolama yatırımı kaçınılmaz hale gelir” uyarısını da ekledi. Çolakoğlu, şöyle devam etti:
“Satın almada dikkat edilecek konulardan biri de ürünü aldıktan sonra yapılacak ilave donanım ve disklerin maliyeti. Bazen bu kalemler ilk satın almanın ötesine geçebiliyor.  Ayrıca yatırım sırasında alınacak ürünle ilgili satış sonrası hizmetler de büyük önem taşıyor. Sadece ilk satın alma fiyatına bakarak ürün seçmek doğru bir yaklaşım değil. Ürünü almadan önce, teknik bir sıkıntı yaşandığında, sorunlara ne kadar sürede müdahale edileceğini ve sorunun ne kadar sürede çözüleceğini bilmek gerekiyor. On binlerce dolar para vererek alınan bir ürünün yedek parçasının bulunmaması nedeniyle çalışmaması durumunda, kurumun uğrayacağı zarar çok büyük miktarlarda olabilmekte.”

Emre-ÇifçiEN VERİMLİ YAPIYI OLUŞTURMA ZAMANI

“Veri depolama dünyasında en önemli kriter verimlilik” diyen Oracle Kıdemli Veri Depolama Uzmanı Emre Çifçi, verimliliği artırmak için çeşitli teknolojilerin kullanıldığını belirtti. Özellikle Solid-State Disk’lerin (SSD) yaygınlaşmasından sonra verimlilik kriterinin daha önemli bir hâl aldığını, veri depolamada oyunun kurallarının bir hayli değiştiğine işaret eden Çifçi, “Günümüz teknolojisinde kurumlar, veri depolama altyapısını oluştururken tek bir çeşit teknolojiye bağlı kalmadan, bütün veri depolama yöntemlerini kullanarak en verimli yapıyı oluşturmalı” hatırlatmasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics