Dosya Veri depolama 03 MART 2014 / 08:30

Veri depolamada taşlar yerinden oynadı

Son dönemde SSD tabanlı veri depolama sistemlerine geçişin hızlandığı iş dünyasının oluşturduğu talepler sektördeki dinamikleri de etkiliyor.

SSD tarafındaki güvenlik ve ürün ömrü sorunları bu teknolojileri diğerleriyle rekabette bir adım geride bırakıyor. Türkiye’de ise 2009’dan bu yana kullanılmaya başlanan SSD’lerin fiyatlarının düşmesi en büyük beklenti.

Öte yandan bulut bilişimin ilerleyişinde dayandığı temel etkenlerden biri olan veri depolama sistemleri, sunucu ve istemci tarafında uzun süredir yapılan sanallaştırmanın veri depolama sistemlerine de uygulanmaya başlamasıyla bulut mimarisi içerisinde belki de en kritik bileşen halini de aldı.
Güvenliğin önemi
Depolanan veri arttıkça onu korumak da önem kazanıyor ve zorlaşıyor. Verilerin şirketlerin kendilerinden daha değerli olduğu dönemde, şirketler verilerinin ne kadar değerli olduğunu doğru belirlemesi gerekiyor. Verilerin değerlerine göre üst yönetiminin talep ettiği seviyeye göre farklı düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor.
Artan veri miktarı, depolama çözümleri konusunda kurumların alması gereken tedbirlerin de aynı oradan artmasına sebep oluyor. Şirket ve kamu kurumlarının veri depolama konusunda neler yapması gerektiği konusunda sektör temsilcilerinden farklı görüşler dinlemek mümkün. Ölçekleri ya da faaliyet gösterdikleri sektör fark etmeksizin tüm sektörler için veri depolama kullanımındaki ana önceliğin iş sürekliliği olduğu da uzmanların ortak görüşleri arasında yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:961

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics