Dosya Veri merkezi ve güvenlik-2 27 MAYIS 2013 / 08:34

‘Güven’ sorunu ortadan kalkıyor, KOBİ’lerin veri merkezlerine ilgisi artıyor

Veri merkezlerine olan ilgi arttıkça bugüne kadar çekingen davranan şirketler de bu hizmetlere daha sıcak bakmaya başladılar.

Teknoloji yöneticileri, veri merkezi yatırımlarını süreç iyileştirme ve maliyet düşürme aracı olarak görüyor ve oldukça ilgi gösteriyor. SadeceHosting Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Narin’in verdiği bilgilere göre, bulutun uzun vadedeki iş dönüşümünü sağlayacak bir teknoloji olarak görülmeye başlanması ile gerçek dönüşümün ve veri merkezlerine olan ilginin ciddi bir şekilde artacağı öngörülüyor. “Zaten başka türlü bir rekabet avantajı sağlamak da olası değil” diyen Narin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gelecek 5 yılda dünyaya paralel olarak bizim pazarımız da çok gelişme gösterecek. Araştırmalara göre, BT yöneticilerinin yüzde 55’i; bulutun hız, esneklik ve geri dönüş heveslerinde artış sağlayacağına inanıyor. İnovasyon ortamı sağlamaya katkı yapacağını düşünenlerin oranı yüzde 40 düzeyini buluyor. Kurumların yaklaşık yarısı ise melez bulut hizmetini kullanacağını belirtiyor. Bütün bu rakamlar son derece gerçekçi.”
Anadolu Bilişim Hizmetleri Veri Merkezi Hizmetleri Müdürü Yakup Kadri Ünal da “Başta büyük ölçekli şirketlerin yatırım yaptığı bir alan olan veri merkezi artık her ölçekten şirketin ilgisini ve yatırımını çekmeye başladı. Günümüzde yaşanan değişim bilgilerin daha büyük veri merkezlerinde konsolide olduğu bir eğilimi ön plana çıkarıyor. Aynı zamanda ortaya çıkan sunucu, depolama, ağ sistemleri ve yazılım gibi çözümlerin yakınsaması eğilimi yeni dönemde pazardaki payını yükseltecek. IDC tahminlerine göre 2016 yılında bu yakınsama yıllık yüzde 54 büyüme oranıyla kurumsal bulut kurulumlarının üçte birine denk gelecek.  Bunların yanı sıra 2016 yılına kadar ABD’deki üst düzey veri merkezi alanlarının dörtte birinden fazlasının hizmet sağlayıcılarına ait olacağını düşünüyoruz” dedi.
Dell Veri Depolama Sistemlerinden Sorumlu İş Geliştirme Müdürü Şükrü Ergür ise kurumların veri depolama sistemleri konusunda farklı bir satın alma davranışı olduğunu belirtiyor: “Bir kurum bir bilgisayara ihtiyaç duyduğunda, ya da bir telefona veya yazıcıya, ihtiyaçlarını ve ne tür bir ürün alacağını az çok biliyor. Bu konuda çevresindeki kişiler de kurumda satın almayı yapacak olan kişiye fikir verebiliyor. Ancak veri depolama çözümleri birbirlerinin aynısı olmadıkları için, kurumlar hangi çözümü almaları gerektiği konusunda yönlendirmelere veya bilgilendirmelere ihtiyaç duyabiliyorlar.”
Ergür bu noktada ‘tasarım’ olarak adlandırdığı aşama üzerinde özellikle duruyor ve kurumların, sunucu veya veri depolama sistemi yatırımı yapmak istediklerinde alınacak olan sisteminin doğru yapılandırılabilmesi için uygulama gereksinimlerinin çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerektiğini belirtiyor.
Veri merkezi yatırımlarının ölçek bazında bir sınırı olduğunu düşünmeyen Empatiq Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ertem, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Bilinçli bir BT altyapısı oluşturmak isteyen her kurum için veri merkezi yatırımı doğru tercihtir. Zira BT altyapısı herkes için aynı değeri taşır, elektronik postadan tümleşik iletişime kadar birçok başlıkta veri merkezi altyapılarının daha çok tercih edileceğini tahmin ediyoruz. Özellikle internet altyapısının bu kadar yaygınlaşması ile birlikte hizmet verdiğimiz tümleşik iletişim sektöründe sanal santral (centrex) projelerini birçok servis sağlayıcı ile planlıyor ve önümüzdeki yıl bu servislerde patlama yaşanacaktır. Yerinde santral altyapısı yerine daha az ücret ödeyerek telefon görüşmelerinden tasarruf sağlamanın yanı sıra verilecek katma değerli santral servisleri bu sistemin tercih edilmesini sağlayacaktır. Ortalama her kurumun tümleşik iletişim altyapısı ihtiyacı olduğu gerçeği ile birlikte sisteme daha az ücret ödemek ya da kullandıkça öde modeli pazarlama açısından sektördeki çözüm ortakları açısından cazip bir paket oluşturacaktır.”

KOBİ’ler buluta yöneliyor

Türkiye’de özellikle KOBİ tarafında bulut bilişime hızlı bir kayışın söz konusu olduğunu belirten Atos Dışkaynak Kullanım Hizmetleri Direktörü Tuğyan Ünsan, şunları kaydetti:
“Küçük ve orta ölçekli şirketlerin bu teknolojiye daha kolay ve hızlı uyum sağladığını söyleyebiliriz. Dışkaynaklı veri merkezleri ve bulut bilişim teknolojilerinin şirketlere sağladığı ‘esnek kapasite’ ve ‘kullandığın kadar öde’ yapısı, maliyet avantajını da beraberinde getiriyor. Sunulan hizmet modelleri, şirketleri ilk yatırım maliyetinden kurtarırken BT altyapılarını da bir hizmet mantığında şekillendiriliyor. Böylece KOBİ’lerin operasyonel verim artarken ilgili maliyetler de düşüyor. Büyük şirketler de, bulut hizmetleri sağlayıcıların artması ve uzmanlaşması sonucunda bu alana yatırımlarını her geçen gün artırıyorlar. Genellikle büyük şirketlerin güvenlik, bilgi gizliliği ve mevcut altyapı yatırımlarını değerlendirmek için daha çok özel bulut modellerine yöneldiğini gözlemliyoruz.”

Kullanıcıların güven sorunu ortadan kalkıyor

Artan veri miktarı ve daha fazla iş yükü neticesinde şirketlerin yeni ihtiyaçları ortaya çıkarken, yaptıkları yatırımlar da artıyor. Zamanla BT maliyetlerinin önüne geçmenin de başlı başına büyük bir sorun olarak ortaya çıktığını kaydeden Compro CloudPro Pazarlama Uzmanı Ünsal Yurdakonar, şunları kaydetti:
“Bu sorunu çözmek için birçok şirket yatırım yapmaktan ziyade altyapı ihtiyaçlarını dışarıdan tedarik etmekte ve bulut bilişime yönelmektedir. Bulut bilişimin şirketlere sağladığı maliyet avantajı, yönetim kolaylığı, yüksek erişilebilirlik ve yüksek standartlardaki güvenlik seviyeleri gibi avantajlar sayesinde bu teknolojiyi kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan bulut bilişime karşı güven problemi de kullanıcı sayısının artması neticesinde ortadan kalkmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalar da bu tezi desteklemekte, bulut bilişimi kullanan veya önümüzdeki yıllarda kullanmayı planlayan şirket sayısında büyük artış gözlenmektedir.”
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics