Dosya Veri merkezi ve güvenlik-2 27 MAYIS 2013 / 08:00

Veri merkezleri ne kadar güvenli?

Günümüzde irili ufaklı birçok şirket operasyonlarını veri merkezlerine taşıyor. Ancak hatırı sayılı bir çoğunluk ise veri merkezlerinin güvenliğinden duydukları şüphe nedeniyle ya konuyu hiç açmıyor ya da uzak durmaya çalışıyor.

Peki, nedir bu veri merkezlerinin güvenliği bu kadar sorgulamamızı sağlayan? Aslında veri merkezleri aldıkları sertifikalarla coğrafi durumdan kaynaklı doğal felaketlerden etkilenmeyeceklerini, kurdukları altyapılarla elektrik ya da internet kesintileriyle uzun süreler başa çıkabileceklerini ve bina güvenliği olarak da en az merkez bankası kadar güvenli olduklarını kanıtlıyor.
Ancak konuya bulut hizmetleri girdiğinde korkunun boyutunun bina güvenliği ya da olağanüstü durumlar değil buluttan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Her köşenin başında karşımıza çıkan bulut için söylenecek çok şey var ama ülkemizde bazı şeyler sadece söyleniyor ancak eyleme geçirilemiyor. Özellikle yurtdışında bilişim hukukunun alt kırılımı olarak bulut hukuku oturtulmuş durumda ama Türkiye’ye baktığımızda durumun pek de öyle olmadığını üzüntüyle görüyoruz. Yapılması gerekenler ortada ve siz değerli dostlarımızın görüşleri dosya sayfalarımızda…
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics