Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 17:55

​Geniş bir çerçeveden bakmak gerekiyor

Veri merkezleri kurumlar ve şirketler için her zamankinden daha büyük öneme sahip. Şirketler ve kurumlar bu noktada ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirleyerek hareket etmeye çalışıyorlar.
“Veri merkezi altyapılarına bakış açınıza göre farklı cevaplar verebilirsiniz. Şirket olarak Layer2 IP, Layer3 IP ve FiberChannel anahtarlama açısından konuyla ilgileniyoruz” açıklamasını yapan Brocade Genel Müdürü Feyyaz Atalay sözlerine şöyle devam ediyor:
“Soğutma, enerji, güvenlik, fiziksel bağlantı gibi bileşenler de çok önemli. Bu bileşenlerden herhangi birini öne çıkarmak da pek doğru olmadığı gibi beklentilere cevap verebilmek için tüm bileşenlerin doğru planlanması, uygulanması ve operasyonlarının yapılması lazım. Örneğin Türkiye`de yeni kurulmakta olan bir müşterimiz, enerji sarfiyatını kontrol altında tutabilmek için enerji optimizasyonu üzerine uzman bir eleman arayışına girmişti. Bütün bileşenler için önemli olan bu noktayı görebilmek için tüm resme aynı yoğunlukta bakmamız gerekiyor.
 Veri merkezi kurulması başlı başına bir enerji ve bütçe gerektiriyor. Dünyadaki bu konuyla ilgili son gelişmelere baktığımızda, veri merkezlerinin “white-space” olarak kullanıldığına sıklıkla rastlıyoruz. Örnek vermek gerekirse, Tier-3 sertifikalı bir veri merkezinin kendi altyapı maliyetini çıkarabilmek için ciddi bir kullanım amacı olması gerekiyor. Sektörde son zamanlarda Tier-1 ve Tier-2 seviyesindeki veri merkezleri ve FKM olarak da alternatif altyapıların daha çok kullanıldığını gözlemliyoruz.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN