Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 18:19

İş sürekliliği bir numaralı öncelik olmalı

Veri hizmetini dış kaynak olarak satın almak, kurumlar için güvenlik endişelerini ortadan kaldırıyor.  İşin yapı taşı olan verileri kurum içinde saklamayı tercih eden şirketler, herhangi bir felaket durumunda tamiri güç zararlarla karşılaşıyorlar. Operasyonun kesilmesi, kurumları mali boyutlarda zarara uğratmakla birlikte pazarda saygınlık ve güven kaybına yol açıyor. Müşteri ve kamuoyu desteğinin yitirilmesi, marka değerinin kaybı, hatta yasal boyutta müdahale ve yaptırımlara kadar giden bir risk haritasıyla baş başa bırakıyor. İş sürekliliğinin öncelikli gündem maddeleri arasında yer alması gerektiğine inanan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy güvenli bir veri merkezinin sadece veri kaybı, korsanlık girişimleri ve veri bütünlüğünün korunması için değil; yangın, sel gibi doğal felaketler için de önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor.  
 
Bulut bilişim için güvenilir, yüksek kapasiteli veri merkezlerine yatırımın, ülkemizin gelecekte önemli bir aktör olması için şart olduğunu vurgulayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy:
“Kalkınma Bakanlığı’nın Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, Türkiye’nin bölgesel veri merkezi olması ve bulut bilişimin yaygınlaştırılması öncelikli konular arasında yer alıyor. Eylem Planı’na göre bilişim teknolojileri alanında yapılacak 1 liralık yatırım 2,2 ila 3,6 liralık GSYH artışı sağlayabilecek. Mobil teknolojide bir sonraki basamak olan 4.5G, iş süreçlerinde de büyük bir sıçramayı beraberinde getirecek. Nisan 2016 itibariyle hayata geçecek 4.5G teknolojisi, yüksek performanslı bulut platformlarına erişim, ses ve görüntü akışı gibi hizmetlerde kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırırken, sağlık, güvenlik ve eğitim gibi alanlarda yenilikçi uygulamalar sunulmasına imkân tanıyacak. Kamu kuruluşları ve özel sektör bu fırsatı değerlendirip bulut tabanlı uygulamalara yönelerek önemli zaman ve maliyet avantajı sağlayabilir. Bu konuda Vodafone Türkiye olarak çözümlerimizi sunmaya hazırız” diyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics