Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 18:12

Sağlıklı BT yapısı için doğru veri merkezi yapılandırması gerekiyor

Bilgi teknolojileri dünyasının görünmeyen kahramanları olarak da adlandırabileceğimiz veri merkezleri, kurumların özellikle sağlıklı bir BT altyapısı kurgulaması için olmazsa olmazı. Bir BT altyapısının kusursuz çalışabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken birçok unsur bulunuyor. BT altyapısını güvenilir şartlarda barındırmak isteyen işletmeler için fiziki koşulları, enerji sürekliliği, iklimlendirme, ağ altyapısı ve fiziksel güvenlik kriterleri ile sürekli kontrol altında tutulan profesyonel bir ortam sağlanması gerekiyor. Ayrıca kesintisiz ve yedekli internet erişimi, enerji verimliliği, yüksek kaliteli servisler,  felaket kurtarma altyapısı sağlıklı bir veri merkezinin omurgasını oluşturan kriterlerin başında geliyor.
“IDC istatistiklerine göre 2020’de ulaşılacak veri miktarı, 2009’un 44 katı olacak. Bu da verinin muhafaza edilmesinin, güvenliğinin ve erişilebilirliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.” diyen Radore Genel Müdürü  Zeki Kubilay Akyol şunları söyledi:
“Veri merkezleri adeta bir binanın temeli gibi. Veriyi başarılı bir şekilde yönetmek ve muhafaza etmek için kurumlar mutlaka bir veri merkeziyle çalışmalılar. Kurumlar kendi öz kaynaklarını kullanarak BT altyapısı oluşturmak istediklerinde gerek maliyet ve zaman, gerekse iş gücü anlamında olumsuzluklar yaşayabilirler. Veri merkezi ile çalışan kişi veya şirketler ise yatırım, sunucuların bakımı ve istihdam gibi konularda önemli maliyet avantajı yaratabilirler.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics