Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 18:09

Tümleşik veri depolama mimarileri ön plana çıkıyor

Son yıllarda her türlü ortamda farklı uygulamalar ile kullanabilmek amacıyla veri depolama seviyesinde geliştirilen, yüksek verimlilik ve erişebilirlik odaklı, düşük maliyetli, hızlı ve güvenilir "tümleşik veri depolama mimarileri" ön plana çıktı. Veri merkezlerinde temel unsurlar olarak esneklik, hız ve erişilebilirliği gösterebiliriz. Bu üç unsur yalnızca büyük ölçekli perakendecileri değil, farklı sektörlerdeki büyük küçük tüm oyuncuları ilgilendiriyor.
 
Şirketlerin “flash” gibi yeni teknolojileri devreye sokarak paylaşımlı ortamlardaki hizmet seviyesi anlaşmalarından feragat etmeden kurumsal verilere düzenli ve sürekli erişim sağlayabileceklerini belirten NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç sözlerine şöyle devam etti:
 
“Kapasite genişletme, aygıt yazılımı veya yeniden yapılandırma gibi ortak yönetim görevleri de bu işlemler boyunca depolama sistemlerinde herhangi bir aksama yaratmayarak süreklilik arz edecektir. Depolama alt sistemlerinin ve performans parametrelerinin proaktif takibi de, kritik iş uygulamalarının devamlılığı ve kesintisiz hizmet sunma konusunda şirketlerin üzerindeki yükü alacaktır. Çünkü günümüzde iş dünyasında en önemli kavramlardan biri de iş sürekliliği. Kurumlar için herhangi bir felaket sırasında, çok kısa süreli bile olsa kesintiye izin vermeden iş sürekliliğini sağlamak artık hayati bir öneme sahip. Verilerin tek bir merkezde veya farklı bölgelerde tutulması ve konsolide edilmesinin ardından, iş sürekliliğinin temel adımlarından biri olan ‘felaket kurtarma yönetimi’ devreye girmektedir. “
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics