Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 18:16

Veri güvenliği es geçilmemeli

Günümüzde iş dünyasının en önemli kaynağı “veri” haline geldi. Bu nedenle bu verilerin korunması, erişilebilirliği ve yönetimi iş dünyasının en önemli konularından biri oldu.
“Veri merkezi seçiminde firmaların temel olarak iki alternatifi bulunuyor. Bunlardan birincisi kendi konumlarında oluşturacakları bir veri merkezi kullanmaları, ikincisi ise bu hizmeti veren bir firmadan bu hizmeti almaları olacaktır”  açıklamasını yapan Turcom Teknoloji Güvenlik Çözümleri Yöneticisi Tarık Üstüner, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Eskiden veri merkezinde tutulacak verilerin büyüklüğü, kritikliği günümüzdeki kadar önemli olmadığından ve altyapı imkanları kısıtlı olduğundan firmalar çoğunlukla sistemlerini ve bilgilerini kendi veri merkezlerinde tutuyorlardı. Ancak günümüzde veri merkezi işletimi kendi kendine bir iş alanı olmuştur, bilgilerin korunması, erişimi ve işletilmesi oldukça yüksek maliyetli altyapılar gerektirmektedir.
Bu noktada bu hizmeti profesyonel olarak veren firmalar bir adım öne çıkmaktadır. İş sürekliliğinin sağlanabilmesi için tam yedekli veri merkezleri tercih edilmeli, seçilecek veri merkezinin gereken uluslararası sertifikaları almış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hizmeti veren firmanın bir Olağanüstü Durum Merkezi’ne sahip olması da çok önemlidir. Kendi yapılarında veri merkezi kurmak isteyen firmaların ise mutlaka bu alanda profesyonel olarak danışmanlık hizmeti veren bir firmadan danışmanlık almaları gerekmektedir. 
Günümüzde bilgi teknolojileri baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Buna paralel olarak kurumsal beklentiler de aynı oranda artmaktadır. Firmalar özellikle ellerindeki bilgilerden maksimum fayda sağlayabilmek için özellikle veri işleme ve Büyük Veri konseptine ağırlık vermektedirler. Verilere erişimin her yerden hızlı ve yüksek güvenlikte olması istenmektedir. Bununla beraber artık kişisel cihazlardan da verilere erişimin kontrollü ve güvenli olarak yapılabilmesi istenmektedir. Bu bağlamda şirketlerin veri merkezi kurarken bu başlıkları göz önünde bulundurmaları ve erişebilirlik, yedeklilik ve güvenlik kriterlerini temel almaları büyük önem arz etmektedir.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics